Soru - Cevap Panosu
{ Toplamda 313 soru, 288 cevap }
çocuğum ders çalışmıyor
merhaba ben oğlu ile yaşayan bir babayım. oğlum 1. sınıfa gidiyor. Derslerini yaptırmakta zorlanıyorum. yaptığı zamanda yapması gerekenleri değilde kendine kolay gelen şekilleri yapmayı tercih ediyor. her türlü yöntemi denedim. sevgi ile yaklaştım, bağırarak zorladım. okulda hiç derse katılmıyor. eşyaları na ve kendine dikkat etmiyor. ancak normalde akıllı işene gelen şeylerde olmadık doğru cevap ve yaklaşımlardada bulunuyor. okuldaki davranışları ise tamamen ters öğretmeni anaokulu için bile yetersiz olduğunu ifade ediyor. Ayrı yaşadığımız için değişik kişilerle yaşadı. Şu anki bakıcısıda çok iyi ilgili ancak o bile derslere olan ilgisizlikten bunalmış durumda bana ne tavsiye edersiniz.
baba 2011.10.22 civarında sordu.
Cevapla!
Toplamda 1 cevap
yassmin 2013.06.17 civarında cevapladı:
1. sınıf olduğu için ödev yapmakta başlarda güçlük yaşanabilir. ama sizin her gün işe gitmenizin, bakıcısının onunla ilgilenmesinin görevleriniz olduğu, onun da ödevlerin onun sorumluluğu olduğu söylenebilir. çocuğunuza önce sorumluluk duygusunu kazandırmaya çalışmalısınız. bunu kazandırken önce çocuğunuza sevildiğini, sizin için önemli olduğunu hissettirin. böylece sizin gözünüzde değerli olduğunu görecektir. ders çalışma alışkanlığını kazandırırken sürekli ödül yöntemi uygulanmamalı çocuk bunu sadece görevi olduğu için yapmayı öğrenmeli. davranışlarına maddi değer biçildiğinde bir süre sonra ya rüşvete alışır ya da ödülün çabasına değmeyeceğini düşünerek vazgeçebilir. çantasını odasını dolabını kendisi düzenlemeye başlasın( kendi sorumluluklarını alsın). ve ilerlemesini farkedin, farkettiğinizi de ona gösterin. ödev yaparken de başlarda onunla birebir ilgilenebilirsiniz, ödev yapma sürecinde hep yanında olursunuz. ara ara sözel ifadelerle katılabilirsiniz. ilerleyen zamanlarda ara ara kontrol edin ve yine ara ara hatırlatma yapın. (sürekli hatırlatırsanız bir süre sonra sizi duymamaya başlayabilir.) ondan ödeve başlamasını ve sürdürmesini tamamen kendisinin yapmasına kadar sürece devam edin. ödevin tamamen kendisinin yapması gerektiğini kavrasın, siz de onun yerine ödevini yapmayın. bilmediği anlamadığı yerlerde yardımcı olabilirsiniz ama cevabı bilmiyorsanız açıkça belirtin. ilk başlarda ödevini mükemmel yapmasını beklemeyin, amaç güzel ödev yapmaktan önce ödev yapma alışkanlığı kazandırılmış olmasıdır. öğretmeniyle sıksık görüşün, çocuğunuz da kendisiyle ilgilendiğinizi, takip ettiğinizi görsün...
Bu iletiye cevap ver!
Yeni yazılardan haberin olsun
Paylaşmak İstediklerim
Instagramdan Kareler
web tasarım deSen
Her hakkı saklıdır © 2010
Kaynak gösterilerek ve aktif (tıklanabilir) link ile alıntı yapılabilir.
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.