Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocuğum Ders Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

13 Eylül 2008


Selam ben sitenizi yeni buldum ve çok güzel size çok teşekkürler.benim 2ci sınıfa giden kızım ders çalışmıyor okulu halen ciddiye almıyor zorla ders çalışıyor hiç umursamıyor verilen ödevleri nasıl bir yöntemle okula adapte edebilirim sorumluluk almak istemiyor bazen kızıyorum da sonrada ben çok üzülüyorum ne olur yardımcı olun.

CEVAP:

Melek hanım, öncelikle sitedeki şu yazılara bakabilirsiniz:

Çocuğum Ödev Yapmıyor Diyen Ebeveynin Hataları

Çocuğum Ders Çalışmıyor Diyenler İçin Öneriler

Çocuğum Ders Çalışmıyor Diyenler İçin Öneriler 2

Çocuğum Ders Çalışmıyor Diyenler İçin Öneriler 3

Ayrıca çocuğunuz yazı okuyabilecek kadar büyük ise o da bu yazıları okuyabilir:

Nasıl Konstantre Olabiliriz?


Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Okulda Başarılı Olmak İçin Altın Kurallar


Çocuklara sorumluluk almayı ancak bizler öğretebiliriz, çocuklar kendi kendilerine sorumluluk duygusuna sahip olmazlar. Çocuklara sorumluluk vermenin yolu, ne yapacaklarını emir cümleleriyle söylemek ya da bak sonra pişman olursun seklinde gelecekte ne yaşayacakları ile ilgili nutuklar çekmek değildir. Şiddet kullanmak hiç değildir, siz bunları yaptınız demiyorum ama bir çok ana babanın tavrı olduğu için yazıyorum.

Çocuğa sorumluluk vermenin en kestirme yolu:

1-Kendi yapabileceği şeyleri yaparak çocuğu tembelleştirmemektir. Ama bunu yaparken üslubunuz sen kendin yap artik koca çocuk oldun gibi itici bir üslup olmamalı. Çocuğa şefkat ederek, nasıl yapacağını yardımcı olur bir üslupta söyleyerek ve göstererek kendi işini kendisinin yapmasını öğretmeliyiz.

Çok küçük olduğunu düşündüğünüz böyle bir kaç rehberliğiniz yol göstermeniz çocuğun sorumluluk alıp bir şeyler yapma isteğini arttıracaktır. Kendisinin bir şeyleri nasıl yapacağını bilip yaptığını görmesi çocuğu mutlu eder çünkü.

2-Kendi isteğiyle yaptığı ufak hatalara izin vermek, büyütmemek, sonuçlarına katlanmasına böylece ders çıkarmasına zemin hazırlamak. Bu, dışarı çıkarken yanına almaması gereken bir şeyi (alma dediğiniz halde) ağır gelince taşıyamayıp size vermesine razı olmamak gibi bir örnekle açıklanabilir. Sana ağır geleceğini ve taşıyamayacağını söylemiştim, ama sen almakta kararlıydın. Şimdi bu kararının sonuçlarını yaşamalısın gibi bir cümleyle yaptığı bazı şeylerin sonuçlarının ağır gelebileceğini, bunu bastan düşünmek gerektiğini hayatin içinde küçük derslerle çocuklara öğretmek gerekir.

Ama çocukla konuşurken bak gördün mü ben hakli cıktım gibi bir rakip ya da düşman edasıyla değil, şefkat eden bir yol gösterici edasıyla bu gibi cümleleri söylemeliyiz.

Okul dersleri ve başarısı ile ilgili olarak da, çocuğunuza sürekli ders çalış ders çalış demek yerine, karşınıza alıp yavrum ben seni çok seviyorum şu şu sebeplerden dolayı ders çalışmanı istiyorum, gayret edip başarılı olamasan da seni olduğun gibi kabul ediyorum. ancak gayretini görmek istiyorum gibi bir konuşma yapın.

Sana sürekli ders çalış demekten ben de rahatsız oluyorum, senin de rahatsız olduğunu biliyorum. Sana böyle demek istemiyorum artik, bir faydası olmadığını da görüyorum. İstersen gel daha iyi ders çalışman için ortak kararlar alalım, hem sen rahat edersin mutlu olursun, derslerinle ilgili sorumluluğu yeterince yerine getirince için ferahlar, hem eğlence oyun gibi diğer şeylere de için rahat olarak daha fazla vakit ayırabilirsin. Hem de ben daha mutlu olurum senin gayretini görünce gibi bir konuşma yapın.

Günlük plan yapmak ya da kararlar almak için sitemizdeki Okulda Başarılı Olmak İçin Altın Kurallar yazısını okuyabilir, çocuğunuza da okutabilir ya da anlayacağı kadar beraber okuyabilirsiniz. Yazıda verilen bazı tavsiyeleri uygulamak üzere çocuğunuzla kararlar alabilirsiniz. Aldığınız kararlar çocuğunuzun karakterine evinizin düzenine uygun olsun, mükemmeliyetçi davranıp uygulayamacağınız kararlar almayın.

Aldığınız kararlarda yaptığınız planlarda uygulama aşamasında ufak sapmalar ihlaller olursa hemen büyütmeyin. Her ihlalde dile getirip kredinizi tüketmeyin, ihlalleri not alın, kararları uygulayıp uygulayamadığınızla ilgili haftada bir çocuğunuzla belirlediğiniz bir günde bir toplantı yapın, uygulayamadığınız planlar ile ilgili değerlendirme yapın. Değerlendirme esnasında, yapıcı ve olumlu olun. Biz senin için uğraşıyoruz burada ama bak yine böyle oluyor, istediğim gibi olmuyor gibi çocuğu soğutacak cümleler kullanmayın. Çocuğun başardığı şeylere ve gayretine vurgu yapın, takdir edin. Unutmayın başarılar sabır ve gayret eşliğinde elde edilir.

Kolay gelsin.

Ayrıca sitemizdeki Çocuğum Ders Çalışmıyor Diyenler İçin Öneriler yazısındaki uzman tavsiyelerini mutlaka okuyunuz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 15.11.2008 tarihinde dedi ki :
  cocugum soz dınlemıyor.bizlerle iletişimi yok.okulda da ogretmenı birşeu sordugunda hiç konuşmuyor çekıngen davranıyor arkadaşlarıyla iletişimı yok derslere vermıyor kendını zorla yaptırmaya çalışıyorum ama o başka şeylerle ilgilenıyor ders yapmamak için aile içinde anne baba babaanne 2 de hala var sizce nasıl bi ortam olmalı babada kızına karşı ilgisiz davranıyor kardeşide yenı dogdu kardeşinin kıskanıyor olabılır mı? butun sorumluluk benım uzerımde ne yapmayılım lutfen yardımcı olun boyle bı durumda çalışmam yada bıraz uzaklaşmam kızımı etkıler mı ne yapmayılımm lutfen soleyın cvbınızı beklıyorum...

  BÜŞRA'NIN CEVABI:Nejla hanım, bu durumda çalışmanızın her iki çocuğunuzu da olumsuz etkileyebileceğini düşüyorum. Sorumluluklar bazen bizi bunaltır ama sorumlulukların ağırlığı bizi uzaklaşmaya sevk etmemeli. Rahatlamak için kendinize vakit ayırmaya çalışın bir şekilde, eşinizle özel zaman geçirmeye çalışın, ve çocuklarınızla da. Ama çocuğunuzun yanındayken bile çözüm bulamadığınız bir soruna çocuğunuzdan biraz daha uzaklaşarak çözüm bulacağınızı zannetmiyorum.

  Şu anda sitemizin ana sayfasındaki Çocuğum Söz Dinlemiyor yazısını ve sitemizdeki diğer yazıları okumanızı tavsiye ederim.

  Çocuğunuza ders çalış emir cümlesini kullanmayın, ve bir süreliğine ders çalışmak dünyadaki diğer basit işler gibi bir görevmiş gibi çok fazla önemsemeyin. Ana babaların en büyük hatası ders çalışmayı çocuğun hayatının merkezi ve en önemli yanı imiş gibi davranmaları ve çocuğu bunaltması oluyor çoğu zaman. çocuk da bu durumda sürekli kafasına vurulan ve kendisini bir türlü rahat bırakmayan ders çalışma kavramından soğuyor ve hatta nefret ediyor.

  Unutmayın ki her sorunun cevabı çocukla iletişim kurmakta gizlidir, çocuğunuzla iletişim kurmaya çalışın, şöyle mi istersin böyle mi, sence bu nasıl, şu konuda ne düşünüyorsun, sen ne dersin gibi günlük hayatın içinde sorular sorun.

  Kolay gelsin.
  nejla
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.01.2009 tarihinde dedi ki :
  kızım 5\'e gidiyor ders çalışmak istemiyor ödev yapmıyor annesi ilgilendiği halde kendini derse vermiyor çok yavaş ilerliyor çok sorumsuz ders çalış demeten bıktım ama hiç umursamıyor ne yapabilirim

  BÜŞRA'DAN CEVAP: yukarıdaki yazıda sorunuza yeterli cevap var. kolay gelsin..
  aliye
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.02.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba öncelikle cok teşekkür derim.biz anneleri bilgilendir diğiniz için .sayenizde tıplumaiyi evlatlar yetiştiricez.ikitane bebeğim var kızım 19 aylık oğlum 6 aylık kızım okumayı sevmesi için ona sürekli kitab okuyorum ,yazı,resim yaptırıyorum.daha şimdiden harfleri ve sayıları öğrenmesini istiyorum. sizce cok mu acele ediyorum .ama kızım cok akıllı ve sözümü dinliyor anlatdıklarımı ve sözümü dinliyor, sanki büyümüşde kücülmüş gibi.şimdiden teşşekkürler

  BÜŞRA'DAN CEVAP: bu yaş çocuklara masal hikaye okunması çok güzel, bazı kavramların ve ahlaki değerlerin böyle hikayelerle çocuğa öğretilmesi de kolay olur. ancak sayılar ve harfler için biraz erken olduğunu düşünüyorum. erkenden okul bilgilerini öğrenen çocuklar okulda yılgınlık yaşıyorlar ve okul döneminde oyun çocuğu oluyorlar. bu daha tehlikeli.. çocuğunuz istekli olursa 3-4-5 yaşlarında harf sayı vs öğretebilirsiniz ama şu sıralar oyun oynamak çocuğu eğlendirmek ve çocukca masal hikayeler okumak daha yerinde ve daha güzel..
  yeliz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 25.02.2009 tarihinde dedi ki :
  merhabalar benim kızım 6.sınıf ögrencisi yani önümüzde sbs.sınavı var hiç ders çalışmıyor,günlük ödevleri 1 saat içinde bitiyo tekrar yok ders çalışma yok ne yapmalıyım iyi söylüyorum olmuyor kötü söylüyorum oda olmuyor çıkar yol bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim.

  BÜŞRA'DAN CEVAP: yukarıdaki yazıda sorunuza cevap var.
  fatma
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.12.2009 tarihinde dedi ki :
  sitenizi yeni buldum ama cok güzelmiş benim de bir sorunum var benim kızım 5.sınıf ders calımıyor ama nasıl yapıpda ders calışmasını saglayacagımı şaşırdım her yolu denedim ikimiz ders yapıyoruz ama anlatıyorum bir türlü anlamamak isdiyor benim yapmamı isidyor kendine sunmamı isdiyor derslerini ben cok gayret etsem de o hiç oralı falan olmuyor nasıl bir yol kullanacagımı şaşaırdım bazende bagırmak zorunda kalıyorum evde gerginlik oluyorr ozaman da bana tavır yapıp kardeşine bagırıyor birde dikkatini vermiyor ders yapar ken başka şeylerle ugraşıyor ne yapmam lazım aban bir yol ögretim

  BÜŞRA: 2-3 hafta hiç dersle ilgili birşey söylemeyip, çocuğu asla ders konusunda yönlendirmeyip sadece çocukla iletişiminizi düzeltmeye çalışın. ben iletileri kullanarak çocukla konuşabilirsiniz. (büşranın notları kategorisindeki yazılarda ben iletilerini bulabilirsiniz). çocuk size duygu ve düşüncelerini açarsa, "anlıyorum", "demek böyle düşünüyorsun" gibi cümlelerle kabul ettiğinizi gösterin. mesela ders çalışmayı sevmiyorum diyerek duygusunu anlattığında, olmaz öyle şey, sevmeyi öğrenmen lazım, sevmesen de yapman lazım, bizim zamanımızda şöyleydi gibi cümleler söylemeyin. bunlar çocuğun kendini kapatmasına ve yine istemediğiniz gibi davranmasına neden olur. nasihat edici, akıl verici tarzda konuşmadan, "ders çalışmayı sevmediğini anlaıyorum" gibi bir cümle söyleyin. çocuğun sizinle konuşabilmesi için kapı açmaya çalışın. sürekli olarak duygularını ve düşüncelerini, anladığınızı söyleyin, kabul ettiğinizi hissettirin.ksizinle iletişimi düzelip, kendini rahat ve mutlu bir ruh durumunda hissederse, bir kaç hafta içinde ders yapma sorumluluğunun kendisinde olduğunu anlayıp dersleriyle ilgilenmeye başlayabilir.

  kolay gelsin.
  gül
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.12.2009 tarihinde dedi ki :
  benim lisye giden kızım var ders çalışmıyor
  fatma
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.01.2010 tarihinde dedi ki :
  benim sıkıntım oğlumla ilgili 7.sınıfta ders çalışma zorla ve isteksiz,önemsemiyor bu konuda baskı yapıyorum ama üzülen ben oluyorum oğlum bu konuda çok rahat ve ilgisiz ne yapmalıyım
  fatma süreyya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.05.2010 tarihinde dedi ki :
  tavsiyeleriniz muhtesem ama uye olamiyorum denedim olmuyor

  BÜŞRA: Üye olmak için sitenin en üstünde "Yeni yazıları eposta ile bildir" kısmına tıklayın. Emailinizi ve istenen şifreyi yazarak kayıt olun.

  Ardından mail adresinize gelen onay mailini açıp linkte tıklayın. Kayıt olmuş olursunuz. Olmazsa yine sorabilirsiniz.
  melek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.07.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım derse konsatre olmuyor ne yapmalıyım

  *Sitede konuyla ilgili yazıları okuyun.
  esra
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 29.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba bnm 11 yaşında bir kızım var ders çalışmakla hiç ilgisi yok
  hangi yola baş vurduysam olmadı bunun yanısıra kendi ifade edemiyor bildiği şeylere dahi cevap vermiyor. kendi kendine herşeyi başara bileceğini anlatmaya çalışıyorum yardımcı oluyorum ama olmuyor teşekkürler

  BÜŞRA: ilgili yazıları okuyunuz, yardımcı olacaktır.
  derya
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.07.2010 tarihinde dedi ki :
  kızım ders çalışmıyor calışıyor ğibi yapıyor ne yapmam lazım

  BÜŞRA: yazıları okuyunuz.
  sinem turan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.07.2010 tarihinde dedi ki :
  çocuğum 9 sınıfa başladı ancak hiç ders çalışmadığından sınfta kaldı özel öğretmenler tutum ama yinede başaramadım sorduğumda kafam almıyor diyor ne yapabilirim biraz asabi dik kafalı kız kardeşiyle uyumsuz. Annesi İlkokul babası olarak ben 2 yıllık üniversite mezunuyum.

  BÜŞRA: Çocuğunuzun derslerini bir tarafa bırakıp çocuğunuzla kendi aranızı düzeltmeye çalışmalısınız. Çocuğun aileyle ilişkisi düzelir ve ders çalışması konusunda baskı görmezse daha başarılı olduğu çok kez kanıtlanmıştır. Çocukla ilişkinizi düzeltmek konusunda sitedeki yazılardan yardım alabilirsiniz.
  demir
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.08.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba, kızım ilk okulu başladığı okulda kendisini bir gruba yaklaştıramadı, onun için sürekli gruplardan uzak ve mutsuzdu. Gruplara giremediğ için o okuldan çıkmak istedi, ancak ékızım bu okul iyidir, ögretmenleri şöyle okul böyle\" derken ikna etmeyi çalıştık. Ama hiç istemedi, ders çalışmadı. bu olay 6. sınıfa kadar devam etti. 6. sınıfa girdiğinde okul başlayalı 1.5 ay geçmişti ancak ona sorduğumuzda daha sınavlar başlamamış derdi. Ta ki bir gün veliler kendi aralarında konuşunca gepçeği öğrendik. Meğersem ilk sınavlar başlamış hatta 2. sınavlardan bir kaçı da yapılmış. Buna göre onunla konuştuk, ancak 6. sınıftauken zar zor okula gitmek ister, ders çalışırdı. Ta ki 6. sınıf SBS sınavına kadar notu 250 civarındaydı.
  Bize okulumu değiştirin dedi, ben soz verecem derslerimi iyi çalışırım diye. Onun için okulunu değiştirdik, hatta özel etüde verdik. Onlara da konu hakkında bilgi verdik. Kızımın hakkında, işi zor ancak onun için çalıştıklarını söylediler. çok çalıştılar, kızım hakikatan artık doğru okumayı çalışıyordu, eskiden ben anlayamam, öğrenemem diyen çocuk gitmiş, sadece ingilizce ve matematiği sevmediğini söylemeyi başlamış. bu sene çok iyi çalıştı, kendisi ve etütteki öğretmenlerle iyi çalıştılar. kızımdan fazla not beklemiyordum (Annesi hariç, 400 un altında gelirse kabul etmem diyordu), ama ben kızımın artık çalışma yollarını öğrendiğini notları da çok daha iyi olduğunu görünce sevinmeyi başladım. geçen sene SBs sınav çıkışında çok mutsuzdu, notum çok kötü çıkacak diye adeta haber veriyordu, keza öyle de oldu notu 250 gelmişti. Bu sene iyi SBS sınav çıkışında yüzü gülüordu hatta eve döner dönmez notunu hesaplamıştı ve kesin 350 gelir, okul notu ile birlikte 370 alırım diye sevinmişti. hatta 370 alırsan sana labtop alırım diye söz verdim. bu hafta da labtopu aldım (nasılsa 370 olmasa a 350 gelir diye) ancak ona söylemedim. bugun notunu öğrendik 305, oku notu ile birikte 312. Ona söyledim çok üzüldü ve ağladı, inanmadı, mümkün değil dedi. hesaplamıştım dedi. O şuanda şehir dışında annesi duyunca çok öfkelendi, bana kesinlikle labtopu veme dedi. peki 6. sınıf 250, 7. sınıf 312 ; 4. sınıf 420 alsa bile anadolu okuluna giemez. ona değersiz ve umursamaz avansak kötü. iyi davransak \"kötü bile alsam bana iyi davranacaklar\" diye düşünebilir. bir taraftan da notu 420 olsa bile ortalama notu 370 olur yine de iyi bir okula giremez, ancak hayatın sonu değil, o çalışmayı öğrendi belki lisde başarılı olur diye kendimi avunuyorum. annesi çok katı, belki ben çok yumuşağım. bu konuda biz anne baba tam olarak ne yapmalıyız. bize yol gösterin, bir de profesyonel desteği hangi bilim dalından alabiliriz. saygılarımla Rıza R

  BÜŞRA: Rıza bey, ayrıntılı anlatımınız için tşk. ederim.

  yukarıda bir cümleniz çok dikkatimi çekti. Hediyesini verirseniz kızınızın "kötü bile alsam bana iyi davranacaklar" diye düşüneceğinden bahs etmişsiniz kızınız.

  Kızınızın böyle düşünmesinin hi.bir zararı yok, aslında tam olarak böyle düşünmeli. İyi not da alsa kötü de alsa, sizin tarafınızdan sevildiğini hissetmesi gerekiyor. Böylece hem size hem kendine saygısı olan, kişilikli değerli bir insan hem de çalışkan biri olmasında daha muhtemeldir.. Nice aileler okul başarısı yüzünden çocukla ilişkisini zedeleyip hırçın davranıyor, çocuk da bana değil notuma değer veriyorlar diye aileye olan saygısını yitiriyor, o da aileye değer vermemeye başlıyor.

  Kızınız istediği notu alamamışsa bile, gösterdiği gayretten ötürü ona hediyesini verin ve bunu ifade edin.

  Herhangi bir psikolog ya da pedagogtan yardım alabilirsiniz. Okul başarısının herşey olmadığı ile ilgili Doğan Cüceloğlunun çok yazıları ve kitapları var. Google da arama yaparak sitesine ulaşabilirsiniz.
  RIZA R
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.08.2010 tarihinde dedi ki :
  mesajımı aldımnız mı

  BÜŞRA: evet cevap yazdım.
  RIZA R
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.09.2010 tarihinde dedi ki :
  benim ilk okul birinci sınıfa giden oğlum var okulda hiç derse katılmıyormuş neyapa bilirim

  Sorunuz soru- cevap panosuna aktarıldı. Cevapları oradan takip edebilirsiniz.
  hacer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.11.2010 tarihinde dedi ki :
  çocukların fazla üzerine gitmemeliyiz onlara sadece ileriyi düşün bak şimdi ders çalışmassan ileride bir meslek sahibi olamassın demeliyiz ben de bir çocuum ve ders çalışmalıyım bunu sadece kendime değil bütün çocuklara diorum size bilgisayar lptop internet... gibi şeyler bişi vermez bize sadece kitap okuyup ders çalışmak lazım yani fazla ders fazla kitap okuyun demiyorum size en az 1 2 veya 3 saat okuyun ne kadar önemi olucak.eski okumana bak şimdiki okumana bak arasında birsürü fark var dimi işte okumanın önemi bu şimdiçlışmassan ileridede çalkışamassın çünkü bir meslek sahibi olamssın ben kendimce böle düşünüyorum ama diyerlerini bilmem
  yeliz
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   goncaanne 17.04.2013 tarihinde dedi ki :
   merhaba bende aynı düşünüyorum.Benim iki tane 8 ve 9 yaşalrında kızlarım var.İlk bebeklik zamanlarında sanki ikiz büyüttüm gibi oldu.kitap okuma alışkanlığı çok önemli .Onların bebeklik dönemlerinde itibaren elimizde kitap alır okurduk.Sonra onlarda okuma öğrendiği zaman tv bilgisayar yerine masal okumalarını sağlar sonra hep birlikte o masalı canlandırırdık.Biz bu şekilde çok başarılı olduk.Şimdide asla ders çalışın veya kitap okuyun demeyiz.Onlar okuldan gelince dinlenme ve ders zamanlarını program sayesinde yerine getirirler sonra boş kalan tüm vakitleri kitap okumak olur. İnşaallah hep böyle okumaya devam ederler.Şimdi kızlarımın geçen yıl sonu Aralık ayında bir günlük okuldan kaçış macerası oldu.Ben ilk tepkimi bağırarak sonrada ilk defa kimsenin görmediği banyoda yıkarken dövmek ile buldum. Babalarıda ilk defa ceza verdi . Bir ay boyunca okul ve ev olacak dışarı hatta odalarından çıkmalarına bile izin yok.Ben dövdüğüm için babamızda ceza verdiği için çok pişmanız ama bizi zivanadan çıkarttıkları için mecbur kaldık.sizin bu konudaki düşüncenizi alabilirmiyiz? Tşk.
 • busra 01.01.2011 tarihinde dedi ki :
  benim kızım 12 yaşında kuzeninle aynı sınıftalar kuzeninin dersleri çok iyi sınavdan 90 alıyor ama benim kızım 70 - 45 alıyor kızım hep ağlıyor ders çalışıyor ama tekrara yapmıyor sizce tekrar yapsa başarılı olurmu karnelerede askaldı kızım öğretmenlerden çok korkuyor sınavlardada çok heycan yapıyor şimdiye kadar hiç 85 almadı lütfen yardımcı olun kızımı sürekli eğitiyorum dersine çalış diye sınavına çalış diye çalışıyor ama hiç iyi not almıyor birde sürekli yanlızım ddiye ağlıyor üstüne fazla gitmek istemiyorum lütfen yardımcı olun

  Aylin hanım, çocuğunuzun yalnızım diye ağlaması asıl sorun bence. Notları kaç olursa olsun okulu bitiriyor çocuklar. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  aylin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.01.2011 tarihinde dedi ki :
  ben 2sene teşekkür aldım busenee almk istiyorum ama e okul a girdim matematik1 oyüzden ne yapmam lazım
  leyla
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.03.2011 tarihinde dedi ki :
  anne ve babalar çocukların derse kafalarını vermeleri lazım bunun için elimizde gelenide yapmamız lazım neler mi?
  onlara yardım edip annamadıkları konuyu siz anlatım siz de anlamadınız öğretmene gidin bakın çocuklar küçük yaşta okuma yazma öğrenirler bu yüzden şimdi ne kadar yardım gerekiyorsa yapın ben öğretmenim bazen bakıyorum performans ödevlerini anneler yapmış ben buna sıfır veririm isterlerse bir resim yamuk olsun kötü olsun yeter ki çocuklar yapsın ben evde yapın diyorum hadi bir de okulda yapın diyicem o zaman ne olucak lütfen çocuklarınıza büyük ya da küçük liseye ilk okula üniversiteye gidenler bile olsa ilgilenin bazıları hiç ilgilenmiyor çocuk karnesinden zayıf alıyor annesine gösterdiğinde annesi kulağını çekiyor böyle bir şey görüldü mü yaaa bunu sizler için düşünerek ayarlayarak hiç de satır atlamayarak yaptım siz birer yetişkinsiz siz biin çocuklar ne olucak ben bunu böyle bilmeyenler için söylüyorum bir öğretmen olarak ilkokul öğretmeniyim 4. sınıfı okutuyorum bunu da sizler için yazıyorum lütfen okuyun lütfen çocuğunuza önem verin
  :)
  ilayda ceylan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.04.2011 tarihinde dedi ki :
  benim kızım 4.sınıf öğrencisi ilk dönem derslerine önem gösteriyordu fakat 2.dönem derslerinde bir isteksizlik var ders çalışmıyor aklı fikri haylazlıkta bana ne önerir siniz

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  nurcan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.064 sn.