Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Çocuğum Söz Dinlemiyor Nasıl Davranmalıyım?

10 Kasım 2008


Çocuğum beni dinlemiyor , söz dinlemiyor diyorsanız iletişim hikayelerini okumaya başlayınız:

1. Gözbebeklerimin Mutluluğu

2. Değişmek İstiyorum

Hikayelerin devamı burada.

.................................

Soru: Ne yaptıysam kızıma başkalarının yanında söz dinletemiyorum..

Zuhal hanım, sorunuz her anne babanın yaşadığı bir sorun. Ama biraz daha ayrıntılı yazmalıydınız, çocuğunuzun yaşını bile yazmamışsınız. Aslında soru da değil sizinki ama başka ana babalara da faydalı olur düşüncesiyle cevap verme ihtiyacı hissettim.

1. Söz dinletmenin birinci şartı söz dinletmeye çalışmaktan vaz geçmektir. Çocuğunuza söz dinletmek amacı taşıdıkça doğru davranamazsınız.

2. Çocuğunuza söz dinletme değil çocuğunuzla iletişime geçme amacı taşımalısınız. Bunu yaparken de anlayışlı ve şefkatli bir dil kullanmalısınız.  Annelere 12 Maddede Disiplin Sağlama YoluÇocuğunuza Duygularınızı anlatın Sıradışı Davranın, Sakın Tehdit Etmeyin gibi yazılar ve daha bir çok yazı bu konuda sizi yardımcı olacaktır.

3. Çocuğunuzla iletişime geçerseniz, yani çocuğunuzu anlamaya çalışırsanız o da sizi anlama konusunda daha duyarlı olacaktır.

4. Çocuğun sizin önemsediğiniz konulara saygı göstermesi, sizin de onun önemsediği konulara bazen size çok çocukça bile önemsemenizle mümkündür. Örneğin: çocuğun sevdiği kırık bir oyuncağı çöp olarak görüp çocuğa hiç bir açıklama yapmadan atan bir anne, çocuğun duygularını önemsemediği için aynı karşılığı çocuktan da görür. Çocuk da annenin duygularını önemsemez.

5. Çocuklara sürekli olarak söz dinletme amacı taşıyan yetişkinler sevilmezler. Çünkü söz dinletme amacıyla sürekli ya nasihat ya emir kullanırlar ve ses tonlarında daima hakim olma isteği vardır. Kendisine hakim olmaya çalışan ve sürekli emir vermeye çalışan birinden kim hoşlanır ve sözünü dinler düşünsenize. Çocuğun yetişkini dinlemesi için herşeyden önce sevmesi sayması gerekir. Çocuklara hakim olmaya çalışan yetişkinler ise malesef çocukları tarafından ciddiye alınmazlar. Saygı görmezler, bazen ömür boyu saygı görmezler.

6. Kimi ana baba da ben iyilikle yaklaştım gene olmadı diye yakınır. İyilikle yaklaşmak çocuk söz dinlesin diye iyilikle yaklaşıyormuş gibi yapmak değildir. Çocuk söz dinlesin diye vereceğiniz emiri biraz daha yumuşak ses tonuyla vermek de değildir. Bu konuda sitemizdeki Güzellikle Söylemek Bu Değil yazısını okuyabilirsiniz. İyilikle yaklaşmak, çocuk ve sizin için iyi davranış, çocuğa şefkatinizi ve anlayışınızı göstereceğiniz davranıştır. Ve onu düşündüğünüz için ona zarar gelmesin diye bazı şeylere izin vermediğinizi çocuğunuza anlatabilmektir.

7. Aslında ana babaların çocuklarıyla ilgili sordukları her sorununun çözümü çocukla iletişimi kuvvetlendirmekledir. Sorular başka başka gibi görünür ama temelinde annenin çocuğa kendini anlatamaması ve çocuğu anlayamaması yatar. Çocuklarımızın dünyasına girip onları anlamaya çalışmak, ve onların seviyesine uygun bir şekilde kendi isteklerimizi ve nedenlerini onlara anlatmak gerekir.

Aslında kısa bir cevap yazacaktım ama çok da kısa olmayan bir cevap çıktı. Birazdan siteye yeni yazı ekleyeceğim. Bu cevabı da yazı olarak koyayım bari. Ana babaları kara kara düşündüren önemli bir soru çünkü sorunuz.

Kolay gelsin Zuhal hanım. Bu arada sorunuzdaki bir ayrıntı şimdi dikkatimi çekti. "Başkalarının yanında" demişsiniz. Çocuğunuz evde sözünüzü dinliyor da dışarıda dinlemiyorsa durum biraz vahim demektir.

1. Yani aslında evde de dinlemiyor sadece korkudan veya başka bir sebepten boyun eğiyor olabilir.

2. Size tepki veriyordur, evde ya da başkalarının olmadığı ortamlarda verdiği başka tepkiler anlaşılmadığı ya da çocuk anlatamadığı için, çocuk sizin dikkatinizi çeken bu yola başvurmuş olabilir.

3. Çocuk evde gördüğü muameleden memnun olmazsa ve sürekli mutsuzluk hali yaşıyorsa, dışarıda verdiği bu tür tepkiler artacaktır. Bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 21.01.2009 tarihinde dedi ki :
  çocugum 4 yasında onunla oyun oynuyorum onu anlamaya elimden geldık kadarıyla ıisteklerıne cevap vermeye çalışıyorum ama çok hareketlı vebaskalarının yanında yapmaması gereken seylerı yapıyoronun yapmaktan hoşlandıgı seyllerı yapmasına ızın verıyorum yınede benı takmıyor ne yapmalıyım

  BÜŞRA'DAN CEVAP:
  sanki sizin şöyle bir beklentiniz varmış, ben onun istediklerini yapmasına izin veriyorum öyleyse çocuk da beni takmalı, o da benim dediklerimi yapmalı. ya da rahatlamasına izin verdiğim için artık kötü şeyler yapmamalı.

  çocuğunuzun neden öyle davrandığını bilemeyiz. sebebi ne olabilir? çocuğa yaklaşım tarzınız nasıl, bu konuda doğru davranıyor musunuz bunu araştırın..

  ayrıca yapmaması gereken şeyler nelerdir örnek verseniz daha açık olurdu.
  hacer karaköse
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.01.2009 tarihinde dedi ki :
  benım oglumdan tek ıstegım oynasın hoplayıp zıplasın ama mısafır geldıgınde yada bızbıryere gıttımızdeotur dedıgımde otursun kırılır onu bırak dedıgımdebıraksın yabancı bır ortamda olsa herseyı sahıplenıyorevın çok pıs oldugunu bagırarak söyluyo ayıp oldugunu anlatmaya calışıyorum yınede yapıyo oturmak yerıne herkesın onun ıstedıgını yapmasını ıstıyorkanepelerın ustlerınde özellıkle tv hep onun istedıg kanalı ızlettırmek ıstıtor kendı evımızde bu kadar degıl mmısafır gelınce bırde gıttıgımız yerde

  BÜŞRa'DAN CEVAP: Çocuk başka yerde aşırı derecede farklı davranıyorsa bunun çok önemli bir sebebi vardır. Ama nedir bilemiyorum. Çocuğunuzu izleyerek ve tahlil ederek bunu siz anlayabilirsiniz.
  hacer karaköse
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.03.2009 tarihinde dedi ki :
  4 yasını doldurmus bir kızım var ilk cocugum oldugu için cok acemi davrandım hiç lafımı dinlemiyor bende ne yazıkki hep dövdüm tamamen cahilligimden kaynaklandı ee birazda cevrenin bu cocuk niye böyle deyince iyice sinirleniyordum simdi kızım en ufak bir hareketimde korkuyor ben ne yapacagımı bilemiyorum

  BÜŞRA'DAN CEVAP: aslında ne yapacağınız çok açık, çocuğa bağırmamanız ve dövmemeniz gerekiyor. aranızda korkuya değil saygıya dayanan bir ilişki geliştirmeniz gerekiyor. bunun için de çocuğa sevgi ve nezaketle hitap etmeniz, istek ve sorularına özen gösterek cevap vermeniz gerek. yani önceki hataları telafi edebilmek için çocuğa çok incelikle yaklaşmanız gerekiyor. bu sürecin sizin için kolaylaşması için çocuk eğitim kitapları okumanızı tavsiye ederim.
  bilge
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.04.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba ilk önce bizlere tavsiyeleriniz ile yardımcı olduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. 4 yaşında (46 aylık) bir kızım var
  önceleri çok fazla hırçın olmamakla beraber her çocukda görünen ufak tefek söz dinlememeler ve yaramazlıklar olsa da karşılıkı konuşunca anlaşabiliyorduk. şimdi ise tamamen değişti kızım ne söz dinliyor nede yapma dediğim şeyleri yapmıyor. bir türlü iletişim kuramıyorum. çok huysuzluk yapıyor
  istediği bi şey olmayınca ağlamaya başlıyor tabi ona ağlamak denirse gözünden yaş bile gelmiyor sadece ağlama taklidi ben odadan dışarı çıkınca susuyor beni görünce veye babasını tekrar numaradan ağlamaya başlıyor.konuştum olmadı kızdım olmadı dövdüm olmadı birtürlü başaramadık. eşim ve ben de öyle şaşırdık ki nasıl davransak nasıl yapsak birtürlü çözüm bulamadık. önceleri bi şey istediği zaman paramız yok annecim şimdi alamayız sonra paramız olunca alabiliriz dediğimiz de tamam diyen çocuk şimdi tamamen tam tersini yapıyor ağlıyor bağırıyor.
  daha önce annem bakıyordu şimdi ise kreşe gidiyor ve kreşe gitmeye başladıkdan sonra tamamen değişti.yani onunla mı bağlantı bir türlü çözemedim
  kreşini çok seviyor
  öğretmeni ile de görüşüyorum gayet uyumlu olduğunu bi sorun olmadığını söylüyor öğretmeni ile durumu paylaştım ben de konuşayım dedi ama sorunu hala çözemedik ne yapmalıyım. akşamları erken yatırmak istiyorum ama o da bir sorun bizim için yatmak istemiyor. tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. mutlu huzurlu günler dilerim.

  BÜŞRA: inci hanım, tam olarak bilemiyorum ama görünen o ki çocuk sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyor, ilgi istiyor. çocukla planlı ve özel zaman geçirmeye çalışın. çocukların bütün sorunlarının çözümünün anne babayla kaliteli zaman geçirmekte olduğunu düşünüyorum.

  çocukların, 2,5 yaş ve 4,5 yaş bunalımları vardır. o döeneme giriyor olabilir bir anlamda normal.

  bir de çocuğa bir şeyi almama nedeni olarak "paramız yok" cümlesini çok fazla kullanmamak gerekiyor. böyle çocuklar byüdüklerinde paraya gereğinden fazla değer veren, ve hep içlerinde kalmış olan birşeyleri alamama duygusunu bastırmaya çalışıyorlar.

  aklıma gelenler bunlar, kolay gelsin.
  inci
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.05.2009 tarihinde dedi ki :
  iyi günler doktor bey çocuğum 2yaşını doldurdu ama davranışları bebek gibi herşeyi ağlayarak istiyor. son zamanlarda benim çok üstüme düşüyor çok numaracı ne yapmam gerek?

  BÜŞRA: yorumunuz üzerine bir süre sorulan sorulara cevap vermeme kararı aldım. doktor ya da bey değilim bu arada.
  emine uzgören
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.07.2009 tarihinde dedi ki :
  Büşra hanım, bir kaç ay önce benim soruma cevap yazıp E.A.E kitabını önermiştiniz.Kitabı okuyorum, daha bitiremedim ama şimdiden etkilerini görüyorum. Size çok teşekkür ederim. Allah sizin de hep yardımcınız olsun.
  GONCA
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.08.2009 tarihinde dedi ki :
  2.5 yasında oğlum var .cok agresıf benı dınlemıyor ve tuvaletını altına kacırdıgı zamanda konusmuyor ben ıstemeyerek sınırlendım tepkı verdım ve butun gun korktu söylemedı kactı hep konusmadı sızce ne yapmalıyım sabrım kalmadı kafayı yemek uzereyım.oglumun hıc arkadası yok tek basına oynuyor sıkılıyor bununda etkısı olabılırmı acaba yardım edın

  BÜŞRA: sitemizde 2,5 yaş çocukları ve tuvalet eğitimi ile ilgili yazıları okuyunuz. insan bunalıyor ama birgün hepsi geçecek unutmayın.
  zuhal erisdi
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.09.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba. benin 21 aylık bir kızım var. kızım herkesi(ben dahil)ısırıyor, tırnakları ile parçalıyor. tokat atıyor. bu davranışını görmezlikten gelip yapmamasını sağlamaya çalıştım ama olmadı. çimcik attığında ona acı çektiğimi anlatmaya çalıştım o da olmadı. bende ona çimcik attım ve ağrıdığını ima etsem de olmadı. ne yapabilirim. birde bir şeyi elde etmek istediğinde ağlıyor. istediği olduğunda susuyor. istediğini herzaman yapmıyorum. ilgisini başka yöne çekiyorum ama genelde istediği olana kadar ağlıyor. bu konuda kızıma nasıl davranabilirim. bana yardımcı olur musunuz. saygılarımla

  BÜŞRA: çocuğun karnı tok olduğu zamanlarda eline ısırabileceği kemirebileceği şeyler verebilirsiniz. havuç, salatalık, elma gibi. bu ısırma ihtiyacını giderir. çocukların her davranışı bir ihtiyaçtan gelir yada bir rahatsızlığı göstermek içindir..

  size veya başkasına cimcik atmasına asla izin vermeyin ve kararlı bir şekilde elini tutarak hayır deyin.

  bu yaş çocuklarının anne-baba ile özel zaman geçirmeleri her sorunu aşmada yardımcıdır. başka hiçbir şeyle ilgilenmediğiniz, sadece çocuğunuza vakit ayırdığınız zamanlar mutlaka olsun. çocuğun morali böyle uygulamalarla çok düzelir. saklambaç, boyama, hamur oyunu vs. aklınıza ne gelirse.

  ağlasa bile, makul olmayan isteklerini yapmamaya devam edin. başka şeyler teklif edin. olmazsa çok da fazla üzerine durmadan bir işle ilgilenmeye başlayın, onu da davet edin. gel beraber yapalım vs deyin.

  kolay gelsin.
  KIYMET
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.09.2009 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim 6 yaşında kızım var.ama bir türlü söz dinletemiyorum.tamam anne bir dah yapmıcam diyor boynuma sarılıp aglıyor.herşeyi söylüyorum iyilikle yaklaşıyorum ama olmuyorlütfen bana yol gösterin.nasıl davranacagımı şaşırdım

  BÜŞRA: sitemizde bu konu ile alakalı bir çok yazı var, okuyunuz.
  mercan özer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.10.2009 tarihinde dedi ki :
  kızım 8 yaşında ve kızım son bir aydır kıyafetlerini beğenmiyor kendisi istediğini giymek ve beni dinlemiyor sebebi aslında babamız askerde olması nedeniyle onu anlıyorum onu sevmediğimi söylüyor mutlu olmadığını ifade ediyor,VE ÇOK HIRÇIN BİR ÇOCUK OLDU ARTIK NEYAPACAĞIMI BİLMİYORUM YARDIM EDİN.

  BÜŞRA: bilemiyorum biz uzmana sorabilirsiniz.
  semra çetin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.10.2009 tarihinde dedi ki :
  çocuğum 8 yaşında ödev yaptıramıyorum öğretmeni kontrol etmiyor öğretmenle diyalog kuramıyorum ne yapabilirim?

  BÜŞRA: önemli olan çocuğunuzla iletişim kurmanız. iletişim için etkin dinleme yöntemini kullanabilirsiniz. etkin dinleme, çocuğu yargılamadan çocuğu sorgulamadan, ad takmadan, yorum yapmadan, tavsiyede bulunmadan dinlemektir. etkin dinleme hakkında araştırma yapabilirsiniz.Örneğin:
  Çocuk: Ödev yapmaktan nefret ediyorum.
  Anne: Ödev yapmak istemiyorsun.
  Çocuk: Evet istemiyorum çünkü çok sıkıcı ve ben başka şeyler yapmak istiyorum.
  Anne: Ödev yapmayı sıkıcı buluyorsun, sıkıcı olmayan şeyler yapmak istiyorsun.
  ...
  ..

  Bu diyalogta olduğu gibi çocuğun ilettiği duygularını tekrar ederek çocuğu anladığınızı gösterirseniz, çocuk her bir cümlede hislerini daha fazla açıklayacaktır ve sorunun nedenini ve çözümünü kendisi bulacaktır ya da yaklaşacaktır. En azından çocuğun niye ödev yapmadığı hakkınd abir fikriniz olur. Etkin dinleyerek diyaloğa
  devam etmek gerekir.

  Kolay gelsin.
  sevim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.01.2010 tarihinde dedi ki :
  benim kızım 8 yaşında ve hiç söz dinlemiyor kardeşine çok karışıyor hep yalan süylüyor öğretmeni sınıfta ders dinlemiyor diye şikayet ediyor hep konuşuyor ne yapmalıyım

  BÜŞRA: yazıda yazanları.
  nazlı
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.03.2010 tarihinde dedi ki :
  benım kızım 7 yaşında gecenyıl yazdan berı cok degıstı cok hırcın güzellıkle yaklasıyorum olmuyor bagırıyorum olmuyor bırsey dıyınce hemen aglıyor söz verıyor tekrar aynısını yenıden yapıyor artık bendede sinir filan kalmadı ne yapacagımı bılemıyorum

  BÜŞRA: bağırmak zaten bir yöntem değil malesef hepimiz bazen bağırabiliyoruz. sitede size yardımcı olacak yazılar var onları okuyunuz.
  yeşim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba 7 yaşında bir oğlum var onunla herşeyi paylaşarak onun duygularını anlamaya çalışıyorum ama oğlumun birgün iyise diğer günü kötü oluyor yaptığı davranışları anlam veremiyorum zaman zaman çaresiz kalıyorum herşeyi ile ilgileniyorum onunla hem anne hem arkadaş oluyorum geceleri ara ara kalkıyor onunla konuşurken hep kısa konuşuyor örneğin oğlum bugün okul nasıl geçti diyiyorum bana verdiği cevap herşey güzel deyim fazla konuşmak istemediğini söylüyor.zor durumdayım bana bir yol gösterirmisiniz evin tek çocuğu ona laf anlatırken beni dinlemiyor hem başka şeylerle ilgileniyor ona aynı şeyleri söylemekten yoruldum
  gülden yıldız
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.08.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba, sitenizle yeni tanıştım çok güzel bir site gerçekten elinizie sağlık.
  benimde sorunların var ve size danışmak istedim. 17 aylık bir kızım var doğduğundan beri uyku sorunumuz var yani çok sık uyanıyor geceleri ben hep yatarak emzirdim öyle uykuya daldı. emerek uyuyordu yani. 16 aylıkken mmeden kesmeye karar verdim. ama olmadı. gündüz kesmek kolay oldu ama gece birden kesemedik üç dört gece hiç süt vermedim sonraki günlerde ağlama nobetleri başladı bende gece tekrar vermeye başladım gündüz zaten istemiyor artık sadece uykusu geldiğinde istiyor. nasıl keseceğimi bilemiyorum. ayrıca uyku sorunumuz var çok sık uyanıyor. yapmasını istemediğim davranışları ona nasıl öğreteceğimi bilemiyorum. mesela eline ekmek alıp evin içinde gezmesi ve her yeri kirletmesi. sürekli buzdolabını açıp içinden bişeyler çıkarması misafirliiğe gitiğimiz evdelerde ortalığı karıştırması gibi. sürekli hayır hayır yapma etme diyorum ve buda onu çok huysuz yaptı. bende biraz tahammulsuz bir anneyim galiba çok çabuk sinirleniyorum. memeden kesmek ve bu davranışlarını disipline etmek için bana somut uygulayabileceğim bişeyler yazabilirmisiniz. teşekkür ederim.

  BÜŞRA: sorunuza benzer sorulara yorum cevaplarında yer vermiştim ama herkes göremiyor onları da. sorunuza bir yazıyla cevap vereceğim önümüzdeki haftalarda.
  esmer çiçek
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 14.08.2010 tarihinde dedi ki :
  selam iyi çalışmalar.Benim 8 yaşındaki oğlumda şu sorunlar var.2 yaşıdak çocuk gibi davranıyor.Sürekli oyunçaklarla dışarı çkıyor.arkadaşlarıyla uyum sağlıyamıyor,yapma denilen şeyleri yapıyor,vuruyor,saldırganlaşıyor,sürekli haraketlidir, istanbul tıp fak.çocuk psik.götürüyorum.Dr.bize ilaç veriyor.ilaçı vrdiğim zaman 2 sat sakinleşiyor sonra tekrar eski harekete başlıyor.Ne yapmalıyım nasıl davranmalıyı.Ne olur bana ne yapmam gerek. teşekürler

  BÜŞRA: psikiyatriste değil de, psikolog ya da psikoterapiste götürün. yani sizi ve çocuğunuzu seyanslar halinde uzun uzun dinleyebilecek ve davranış olarak neleri yapmanız gerektiğini öngörebilecek birine götürebilirsiniz..
  fatih
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.09.2010 tarihinde dedi ki :
  BENİM 4 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR ÇOK KÜSÜYOR ÇOK AŞIRI TELEVİZYON İZLİYOR HİÇ BİR ŞEYİ BEĞENMİYOR YEMEK KONUSUNDA BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  BÜŞRA: Yakında sitemizde soru-cevap bölümü açılacaktır. Sorularınızı o bölümde sorabilirsiniz.
  DİLEK ÖZATA
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba busra hanim bende cocugumla sorun yasiyorum 2 kizim var biri 4 yasinda digeri 5 aylik buyuk kizim kucuk kizim dogmadan once cok iyi anlasiyorduk simdi ise durum cok farkli hic dikkate almiyor beni herseyi istiyor hukmedici hersey benim dedigim gibi olsun istiyor hic sozumu geciremiyorum dedesi babaannesi ve babasi her dedigini yapiyorlardi ben engel oluyordum ama beni dinlemiyorlardi ilk cocuk ilk torun diye her istegini yaptilar su an kayinvalidemle beraber oturuyorum canada da yasiyorum turkceyi cok iyi konusuyor ingilizceyide ve oyun okuluna gidiyor 1 aydir inana cok zor durumdayim ne yapmaliyim cocugumu nasil egitmeliyim ve onceleri cok sabirliydim simdi ise cok sinirli bir anneyim tamul edemiyorum hicbirseye. son sorum ve kizim surekli agliyor ne yapmaliyim busra hanim saygilarimla ... sakine

  Sorunuz soru- cevap panosuna aktarıldı. Cevapları oradan takip edebilirsiniz.
  feti
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 04.10.2010 tarihinde dedi ki :
  iyi aksamlar benim kızım 5 yasında 4 gun sonra kardesi dunyaya gelecek. Akzım 10 gundur söz dınlemıyor çok sinirli sürekli aglıyor ve sureli yeni oyuncak istiyor.bende arkadasının yanında kolunu sıktım nasıl davranmalıyım lütfen bana yol gösterin teşekkürler


  Sorunuz soru cevap panosuna aktarıldı. Cevapları "çocuğum beni dinlemiyor" etiketi altında takip edebilirsiniz.
  filiz oruç
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.10.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım merhaba
  kızım 8 yaşında 2 ye gidiyor.2,5 yaşından beri çalışıyorum anneanne ve babanne dönüşümlü olaak kızam abaktılar halada bakıyorlar sorun şu ki kızım asla lafımı dinlemiyor 3 yaşına kadar istediklerimi hep tersden söyledim tersini yapıyordu çünkü .şimdi 2. sınıfta ve derslerimiz çok kötü beni dinlemiyor ismini 10 kere seslenmeden bakmıyor istediğim şeyi defalarca söylüyorum her şeyi denedim aldım verdim şımarttım sevdim yalvardım dövdüm ama hiç bişey kar etmedi beni çok seviyor şüphem yok ama nasıl davranacağımı bilmiyorum çok doyumsuz sabahlara kadar sevsem kucağımdan indirmesem yine yetmez hep fazlasını ister herşeyi var yeri geliyor ceza yeri geliyor ödül veriyorum herşeyi dengede tutmaya çalışıyorum ama olmuyor beni dinlemiyor.faydalı önerilerinizi bekliyorum
  tşk

  Sorunuz soru cevap panosuna aktarıldı. Cevapları "çocuğum beni dinlemiyor" etiketi altında takip edebilirsiniz.
  ayşe özdem
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.10.2010 tarihinde dedi ki :
  oncelikle merhabalar, direk konuya girmek istiyorum bir oglum var 6 yasinda ve bosanmis oldugum icin ona yalniz bakiyorum tabi babasinida goruyor tatillerde fakat oglum herseye agliyor bazen cok suskun icine kapanik kon usmak istedigimde bazen dinliyor bazende hemen aglamaya basliyor yine ne yapmam gerektigini bilemiyorum.tesekkurler

  Lütfen sorularınızı soru-cevap panosunda sorunuz.
  yagmur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.10.2010 tarihinde dedi ki :
  BENİM 8 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR SÖZÜMÜ DİNLETEMİYORUM VE NE YAZIK Kİ DİNLEMEDİGİ ZAMAN DÖVÜYORUM BEN ÇALIŞAN BİR ANNEYİM HAFTA SONLARI MUTLAKA BERABER ZAMAN GEÇİRİRİZ ÇOGU İSTEGİNİ YAPARIZ ÇOK İNATÇI BİR SÖZÜ 10 DEFA TEKRAR EDERSİN SONR YAPAR NE VE BENİM ONA SÖYLDİGİM LAFLARI ODA BANA SÖYLER ÖRNEGİN DIŞARI ÇIKTIGIMIZDA SİNEMAYA GİDERİZ LUNA PARKA GİDERİZ HER İSTEDİGİ OLUR BENİM DE ONDAN İSTEDİGİM EVE GİDİNCE DERS YAPMASI TAMAM DER SÖZ ANNE DER EVE GİDİNCE YAPMAK İSTEMEZ SORUN ÇIKARTIR BENDE BUNA ÇOK SİNİRLENİRİM BEN HASSASİYET GÖSTERDİGİMDE İSTERİM Kİ ODA GÖSTERSİN ANNEM BAK BANA ŞUNU YAPTI BURAYA GÖTÜRDÜ BENDE ENAZINDAN ANNEMİ ÜZMÜYEYİM DİYEBİLMESİNİ İSTİYORUM BİLEMİYORUM İLİŞKİMİZ ÇOK BOZUK SİNİRLENİNCE DÖVÜYORUM SONRA ÇOK ÜZÜLÜYORUM ONUN ÇOCUK OLDUGUNU UNUTUYORUM İLİŞKİMİZİ NASIL SAYGI İÇERİSİNDE YÜRETEBİLİRİM NASIL DÜZELTEBİLİRİM YARDIMCIOLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM ŞİMDİDİDEN TEŞEKKÜRLER...
  BAHAR KARA
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.10.2010 tarihinde dedi ki :
  bahar hanım, sizin sornuza benzer sorulara cevap olmak üzere \"iletişim hikayeleri\" bölümünde yazılar yazmaya başladım. o bölümü takip edebilirsiniz.
  büşra k.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 06.11.2010 tarihinde dedi ki :
  4 yaşında bir kızım var. Kızımla iletişim kuramıyorum hayır dediğim herşeye ağlıyor. İkimiz başbaşayken iyi kötü sözümü yine dinliyor ama babası işten gelince beni hiç dinlemiyor her isteğini yaptırıyor.babası çok yüz verdiği için beni hiç takmıyor. son zamanlar çizgi film merakı başladı sürekli izlemek istiyor çok uzun süre izlemesine izin vermeyince ya ağlıyor yada bilgisayarda oyun oynamak istiyor. Birde geceleri uyutamıyorum kendince uyuyan çocuk şimdiler beni salla demeye başladı ayağımda sallanmak istiyor kendin uyursun diyince hemen ağlyarak uyuyan babasını kaldırıp bana kızması için elinden gelini yapıyor çok kurnaz bir çocuk. Çok uzun oldu k.bakmayın bana yardım edin ne yapmalıyım??

  Sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz.
  Refika
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar benim 8 yaşında 2. sınıfa giden kızım var okuldan verilen ev ödevlerini anne ben bunu anlamıyorum bilmiyorum diyerek hep benim yaptırmamı bekliyor kendi başına yapamadığını hiç bir şeyi anlamadığını vurguluyor öğretmeni ile görüştüm dikkati hep başka yerde beni dinlemiyor dedi çocuğum için ne yapabilirim diye sordum yıl sonuna kadar kendi haline bırakalım dedi endişeliyim ne yapabilirim birde 4yıldır tırnaklarını yiyor

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  ben arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.11.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büşra hanım, sanırım en çok yorum ve soru aldığınız konu budur diye düşünüyorum, çocuğum beni dinlemiyor, söz dinlemiyor, ne dersem tersini yapıyor, hangi yaşta olursa olsun soru bu...benim kızımda da bu aralar söz dinlememe sendromları başladı...normalde kızımdan bişey isterken emir kipi kullanmam...örneğin...annecim yerdeki kalemlerini toplarmısın? üstüne basarsak hem ayağımızı acıtır hem de kalemlerin kırılır...diyorum diyelim ki kızım o an her ne yapıyorsa onu yapmaya devam ediyor tepki yok, ve tekrar etmek zorunda kalıyorum, o yapmıyor diye ben yapmak istemiyorum alışmasın diye...bu dediğim gibi şimdilerde başladı tepki vermemek, umursamamak, duymazdan gelmek....kızmak, azarlamak, sesini yükseltmek, tehdit etmek hiç işe yarayamayacak biliyorum...ama anne de olsak insan evladı olduğumuzdan umursanmamak hoş olmuyor...ben bazen annecim sen beni duymuyorsun ya, söylediğim şeyi yapmıyorsun ya...sende benden birşey istediğinde birşey rica ettiğinde bende seni duyamayabilirim yapmayabilirim....nazik bir tehdit mi sizce bu çocuğun gözünde yoksa empati kurmasını mı sağlıyor...çünkü o zaman yapıyor:) kızım 39 aylık bu arada...sizin çocuklarınızda böyle bir durum oldumu, oluyor mu, nasıl yaklaşımlarla çözüyorsunuz?

  Bizde de oluyor evet. Normal şeyler. Bir şey söylediğimde tepki vermezsen tekrar tekrar söylemek zorunda kalıyorum ve bu beni gerçekten çok yoruyor gibi şeyler söylüyorum. Tipik ben dili yani.
  filiz demir
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.12.2010 tarihinde dedi ki :
  ne yaptım ne ettiysem 7 yaşındaki oğluma dinleme ve gerektiği yerde susma becerisi elde ettiremedim okulda bile bu sorun yüzünden öğretmeniyle karşı karşıya geliyorum hiçbirzaman söz dinlemiyor ve aşırı derecede konuşuyor bu bunun önlemenin bir yöntemi yokmu :(

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  Miraç
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim 4 yaşinda oğlum var aşırı yaramaz beni hiç dinlemiyor yapma dediğim zaman tamam diyor arkamı döner dönmez aynı şeyleri yapıyor benimle inatlaşıyor aynı zamanda cok akıllı hersşeyi anlıyor beni kullanıyor diliyle yaptığı yaramazlığı örtmeye calışıyorceza verdim olmadı dövdüm olmadı her gittigim ortamda söz geciremiyorumbende cok sinirli yapıya sahibim bana çözüm babadan hiç korkmuyor en azından benden azda olsa cekiniyor cocuk psikolojisi ile ilgili cok kitap okudum olmadı ona boyama kiyapları oyun hamurları herşeyi alıyorum yapmak yerine kırmayı yırtmayı tercih ediyor ona masallar anlatmaya calışıyorum dinlemiyor bana yardım edin şimdiden teşekkürler.
  emel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.12.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba benim 4 yaşinda oğlum var aşırı yaramaz beni hiç dinlemiyor yapma dediğim zaman tamam diyor arkamı döner dönmez aynı şeyleri yapıyor benimle inatlaşıyor aynı zamanda cok akıllı hersşeyi anlıyor beni kullanıyor diliyle yaptığı yaramazlığı örtmeye calışıyorceza verdim olmadı dövdüm olmadı her gittigim ortamda söz geciremiyorumbende cok sinirli yapıya sahibim bana çözüm babadan hiç korkmuyor en azından benden azda olsa cekiniyor cocuk psikolojisi ile ilgili cok kitap okudum olmadı ona boyama kiyapları oyun hamurları herşeyi alıyorum yapmak yerine kırmayı yırtmayı tercih ediyor ona masallar anlatmaya calışıyorum dinlemiyor bana yardım edin şimdiden teşekkürler.
  emel
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.12.2010 tarihinde dedi ki :
  4,5 yaşındaki kızım cok fazla cizgi film seyrdiyor gece saat 1 oluyoo hala yatmıyo kızdım olmadı güzel güzel anlattım yine olmadı cok fazla abartıyo televizyon olayını hayatla ilişkisi bitiyoo
  ne yapmam gerekir.
  teşekkürler

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosunda sorunuz
  seyran
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.12.2010 tarihinde dedi ki :
  ömerılerınızı cogu zaman yapıyorum ama 3 yasında oglum var benı cok uzuyor
  semınerlere katılıyorum ama sabrım bazen tukenıyor dovmemek ıcın bagırıyorum bu sefer de inatlasıyor
  nasıl davran malıyım bılemıyorum

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  betul
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.01.2011 tarihinde dedi ki :
  benimde 4 yaşında kızım var hiç söz dinlemiyor yemek yemiyor ne yapmam gerek birşeyi aldığın yere koymasını istiyorum onuda yapmıyor biz nasıl uzlaşacağı şimdiden teşekürler.

  Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz
  ayşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.03.2011 tarihinde dedi ki :
  ben kızım aratık anlaştık.
  kızım bana ve annesine söz verdi bende onu daha çok sevecegim ve onu istedigi okula gönderecegim.onun mutlu olması için ne elimden gelse yaparım çünkü o nemi her şeyim ben onu çok seviyorum.benimde kızım berfoşumdan istegim var ...okulun en akıllı kızı olsun ...
  berfin baran
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.03.2011 tarihinde dedi ki :
  benim 4 yaşında bir oğlum var.Yaklaşık 1 yıldır onunla ciddi çatışmalar yaşıyoruz.söylediklerimizi bir türlü yapmıyor.en basitinden yerdeki kumandayı istediğimizde bile bizi duymuyormuş gibi yapıyor..dikkat eksikliği problemi olabilir mi diye de düşünüyorum..bu durumdan çok rahatsızım...

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  HATUN CEYLAN
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.03.2011 tarihinde dedi ki :
  çocuğum 3 yaşında ben bişe dediğiğm zaman söz dinletemiyorum arkadaşlarıyla birada olduğu zamanlarda onlarla oynarken bütün oyuncakları sahiplenmeye çalışıyor.alamadığı zamanlarda ise ısırıyor çimikliyor vuruyor onlara zarar vermeye çalışıyor.ama kendi yaşıtlarından büyüklerle oynadığı xamanlarda hiç bir problem yaşamıyoruz.benimlede çok fazla inatlaşıyor.evde bana söz verdiği şeyleri dışarı çıktığımızda uygulamıyor.ne yapmalıyım???

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  feray taş
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.03.2011 tarihinde dedi ki :
  3 yasında bır kızım var babaannesıyle dedesını gorunce durduk yere aglıyor kaprıs yapıyor aglama krızıne gırıyor ve sureklı onlarla olmak ıstıyor eve gelmek ıstemıyor onlarda kalmak ıstıyor annemlerı gorunce sozumuzu hıc dınlemıyor ne yapa bılırız....

  Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  şahın köse
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • yasemin333 18.04.2013 tarihinde dedi ki :
  benim oğlum 5 yaşında henüz hamileyken ayrıldık 2,5 - 3 yaşlarında babasını görüyordu 1,5 yıldır görmüyor benim sorunum ise herşeye ağlıyor uzun süreli değil ağlamaları fakat istediklerini böyle ifade etmesini değiştirmek istiyorum
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   efe123 07.12.2014 tarihinde dedi ki :
   benim 7 yaşında bir oğlum var aslında çok uyumlu bir çocuk bu sene 1. sınıfa başladı evde gayet çok iyi ama sınıfta öğretmenı hiç dinlemıyor ve öğretmen artık çocukla ilgilenmiyor sürekli kızıyormuş öğretmen anlatıyorum okulda ne yapacağı herşeyi ama evde gayet düzenli ama okulda öğretmeni takmıyor evde çok güzel okuyor okulda bilmiyorum diyormuş okumuyor ne olur bana yardımcı olun çok zor durumdayım...saygılar
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.077 sn.