Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

2. Tuvalet Eğitimi Hikayemiz

20 Nisan 2010


Tuvalet eğitimi hakkında söyleyecek daha çok şey var demiştik amma velakin son 10-15 gündür evi otel gibi kullanıp sabah ve öğleden sonra iki posta ev aramaya çıktığımız için hiçbir şey yazamadım. Aradığımız gibi bir evi hemen bulamayacağımız kanaatine varıp ev arama işine biraz ara verdik ve hayata döndük. Tekrar başlayıp taşınana kadar ne yazabilirsem kardır.

Kafamdakiler uçup gitmeden 2. çocuğum olan kızımın tuvalet eğitimi hikayesini anlatayım öncelikle:


Sizlere Kış Ortasında 2. Tuvalet Eğitimi Deneyimi yazısında anlattığım gibi büyük bir şevkle farklı bir tarz deneyeceğim diye düşünerek başlamıştım tuvalet eğitimine. Evdeki halıları kaldırmadan, çocuğa alıştırma kilotu giydirerek alıştırmayı ümid etmiştim. (!)

Maalesef, hiçbir gelişme göremeden 15 gün alıştırma kilotuyla geçirdiğimiz süre, benim sabrımı azaltmaktan ve çocuğun kafasını karıştırmaktan başka bir işe yaramadı. Çocuk içeride istediği yerde altına yani alıştırma kilotuna yapıyordu, birazcık da alt eşofmanına geçiyordu, ben de banyoda kilot ve kıyafetlerin yenilerini giydiriyordum. Kirlenen kilotları hemen elimde yıkıyor ardından kaloriferde kurutuyordum.

Öğleden önce 2-3 hatta bazen 4 defa, öğlen uykusundan uyandıktan sonra da 2-3 defa ve akşamdan sonra da 2-3 defa yapıyordu. Günde 10 defadan fazla yapıyordu. Kakayı da aynı şekilde kilota yapıyordu, onunla uğraşmak ayrı bir işti. Geceleri ise az yapıyordu, hatta 5-6. günlerden sonra kuru kalkmaya başlamıştı. Daha önce de söylediğim gibi çarşafın altına ve üstüne hasta bezi koydum geceleri.

Gündüzleri çişinin geldiğini anladığım zamanlar lazımlığa veya çocuk adaptörlü klozete oturttuğum çok oldu. Ama çocuk sadace kasılıyor ve stres oluyordu onlara oturunca, çişini tutuyordu yapmıyordu, kalkmak için ağlıyordu. Çok geldi hadi kızım yap filan deyince daha çok ağlıyor, katılma moduna giriyordu. (Çocuğa hadi yap demek ve beklemek acaip stres yapıyor çocuğu da anneyi de)

Bir gün hiç unutmuyorum çocuk lazımlığa oturunca eğlensin diye yanına oturdum ve onunla uzun süre oynadım oyuncak getirip. Ara sıra oğlum da bize katıldı. Çok çiş geldi yaptı yapacak derken saatler geçti, ara sıra kalktım gittim yeniden geldim çocuk bir türlü kalkmıyor lazımlıktan ve kendini acaip sıkıyor. Tam 4 saat boyunca lazımlıkta oturdu. Durumun anormalliği karşısında dehşete düşüp travma filan geçirecek diye korktum. Bir şekilde kandırıp kaldırdım ve alıştırma kilotunu giydirdim. Çocukcağız kilotu giyince bir yaptı bir yaptı heryeri ıslattı. Bu deneyimin ardından alıştırma kilotuna çok alıştığını altı boş olunca çişini bırakamadığını da anlamış oldum. ( Bu arada ben de sabır kuvvetimi azaltarak tükeniyormuşum maalesef)

………………………………

Alıştırma kilotu giymemizin 10. gününde kilotlarının hepsi ıslak bir tanesinin bile kuru olmadığı bir zamanda mecburen penye normal kilot giydirmiştim. Bu kilota da yaptı tabi çişini kızım, ama ilginç bir şey oldu; yaparken banyoya koştu, ve bacaklarını aça aça garip bir tarzda koştu. Altında penye kilot olunca çişi hissetmişti ve çok farklı davranmıştı. Normalde olduğu yerde alıştırma kilotuna yapar ve hiç tınmazdı, banyoya falan da koşmazdı.

O zaman bende “Hhmm, demek ki çocuk çişten rahatsız olursa çişin farkına varırsa daha çabuk gelişme gösterecek” diye saptama oldu doğal olarak, gerçekten de öyleydi. (Aslında bunu biliyordum ama alıştırma kilotuyla alışırsa gerçekten kıyak bir tuvalet eğitimi dönemi geçirmiş olma hayallerinden dolayı denemiştim, tutmadı.)

…………………………

Benim dişçi randevumuzu da atlatınca 15. günde halıları kaldırdım ve çocuğun altında ne varsa çıkardım. Önceki 15 günü hiç yaşanmamış saydım. Lazımlığın tasını odanın ortasına koydum ve bak istediğin zaman ona çişini yapabilirsin dedim, başka bir şey söylemedim..

Kızımı serbest bırakmıştım ve kızım lazımlığın tasına bir ters bir düz bir öyle bir böyle oturuyordu, elinden düşürmeden adeta oynadı. Aradan 2-3 saat geçmeden baktım ki çişini lazımlığa yapmış anne yaptım diye bana söyledi. Sevinçten hangi havalara uçacağımı bilemedim. Hemen çıkıp özensin sevinsin diye değişik bir sürü penye kilot aldım. İşte o gün yaşananlardan sonra da benim için farklı bir imtihan başlayacaktı. 

Demek ki çocuk öğrenmiş de, alıştırma kilotu giyince bunu gösteremiyormuş. Altı açık olunca nasıl da gidip istediği yere yaptı diye yanlış bir çıkarım yaptım.  O günden sonraki günleri zor geçirmeme sebep olan beklenti dolu yanlış bir çıkarımdı bu. Çocuk ilk defada lazımlığa yaptı diye öğrenmiş sayılamazdı ki!

O gün 2 kez daha çiş yaptı, ama lazımlığa değil. (Alıştırma kilotlu dönemde günde 10 kereden fazla yapan çocuk altında bir şey olmayınca günde3-4 kez yapıyordu) Kızım lazımlığa yaparsan sevineceğim gibi şeyler söyledim, ama 15 gündür sabrı tükenmiş bir anne olarak lazımlığa yapabildiğin halde niye yapmıyorsun gibi çıkışmaları engelleyemedim maalesef.

Ertesi gün yine bir kez lazımlığa yaptı diğerlerini ise hep ortalığa yaptı. Eski bezlerle ve çocuğun altına serdiğim hasta bezlerinin kirli çişlenmiş olanları ile çiş göletlerini temizliyor ve çöpe atıyordum.

Aradan 2-3 geçti, günde bir kere lazımlığa yapan çocuk onu yapmamaya başladı. Ben öğrendi diye düşünürken daha kötüye gitmek beni bunalım moduna sokmaya başladı. Lazımlığa oturtup şarkılar mı söylemedik oğlumla, bazen serbest bıraktık üstünegitmedik, bazen de hadi yap yap diye tezahurat yaptık, değişmedi.

…………………………

Bu arada altını açtığımdan beri kakasını da tutmuş yapmamıştı. Altını açmamın 5. gününde bir arkadaşa gittik. Aslında çocuğun durumundan dolayı gitmek istemediğim halde çok önceden yapılan bir plana ben de evet gelirim demiş olduğum gitmem gerekti. Hem biraz ortam değiştirmiş ferahlamış olurum diye düşündüm. Gitmeden önce çişini yapsın diye epey uğraştım yapmadı. Arabayla gittik arabaya da yapmadı. Orada uyuttum, altına hasta bezi yaydım tabi. Ayrıca içine alıştırma kilotu ve onun üstüne de su geçirmeyen naylon eşofmanını giydirmiştim.

Normal uyku saatini aşacak süre geçtiği halde çocuk uyanmıyordu. Kaç kez kapıya gittim dinliyorum ses yok, uyanınca asla odada yalnız durmayan bir çocuktur. Biraz daha zaman geçtikten sonra yok artık bu kadar da uyumaz deyip kapıyı açtım baktım ki çocuk çoktan uyanmış odada bulduğu oyuncaklarla oynuyor. Çiş ve 5 gündür tuttuğu kaka ne varsa hepsini altına yapmış. Allah’tan hiçbir yere ve halıya geçmemiş, naylonlu hışır eşofmanın faydasını çok gördüm.

Arkadaşın banyosunda yarım saatim çocuğu temizlemekle geçti. Akleti bile çişli kakalı kahverengi haldeydi neredeyse yarıya kadar. Çocuğu yıkayıp komple giydirdim.

Bu sırada çocuğun hali içler acısıydı. Kaka yaptığı için ağlıyor, anne bir daha yapmıycam diyordu. Kızım herkes kaka yapar, bak ne güzel rahatladın diyordum tamam anne diyordu ama çok mahçup ve üzgündü. Onun bu haline neredeyse ben de ağlayacaktım. Çocuk kaka yapmaktan korkmuş ve misafirlikte rahatladığı bir ortamda ancak yapabilmişti. Bu deneyimden çıkardığım ders, evde çok stres var, demek ki çocuk rahat olamıyor, ortam değiştirince yapabildi oldu. Ayrıca evde yerlere yapınca niye yaptın, niye lazımlığa yapmadın gibi sorgular ve çıkışmalar çocuğu korkutmuştu, kakayı da çişi de yapmaya korkuyordu, bu yüzden bırakamıyordu. Bu konulara T.Eğitiminde Yapılmaması Gerekenler yazısında değinmiştim.

………………………

Efendim arkadaşa gittiğimiz o gün benim de birçok şeyi anlamama ve rahatlamama sebep olmuştu, o günden sonra biraz daha anlayışlı oldum sanırım.

2 gün sonra gece uyanıp kakasını ayakta yatağına yaptı, acaip ürkek, korkak ve üzgün bir halde. Kızım önemli değil, yap kızım nereye istersen yap diyerek teselli ettim. Yataktan indirdim hemen yerde halı yok nasılsa devamını yere yapsın diye, kalanını yere yaptı ve gecenin yarısında kakasıyla ilk defa yüzleşmiş oldu. Kakayı herkes yapar, baba da anne de yapar diyerek ve daha bir sürü cümleyle teselli ettim. Peçeteyle sardığım bir kürek ile kakayı alıp tuvalete attım.

2 gün boyunca yine hep yerlere yaptı çişini. Bu arada abisiyle bu dönemde çok kavga ediyorlardı, bu da hem onları hem beni çok bunaltıyordu. Bir bağırtının kopmadığı bir saat bile geçmiyordu. Dışarıda yaparsa diye hiçbir yere de gitmiyorduk, dışarı çıkmıyorduk. Ayrıca evde halı olmadığı için oyuncakları yerlere attıklarında çok ses çıkıyordu, alt komşuyla problem yaşayacağız diye eşim sürekli çocuklara bağırıyor, oturduğu yerden habire uyarıyordu. (Babanın evde olmasının sıkıntısını en çok bu dönem çektik) Bazen de bana çıkışıyordu niye engel olmuyorsun diye, bu durum beni çıldırtan başka bir stresti.

Altını açmamızın 7. gününde mutlu kalktığı bir sabah yine çişini lazımlığa yaptı, bu 3. olmuştu. Bu defadaki yapışında önceki lazımlığa yapışlarını da düşününce çocuğun mutlu ve neşeli olduğu zamanlarda lazımlığa yapıyor olduğunu tespit ettim..

Evde çoğu zaman hadi yap hadi yap kızım baskıları, ortalığa yapınca niye ortalığa yaptın söylenmeleri, abiyle kavgalar, alt komşuya ses gidiyor diye sürekli ikazlar ve bağırışmalar içinde çocuğun mutlu olması biraz zordu. Artık ben de tükenmeye ve bir ümitsizlik sureti haline gelmeye başlamıştım. Eşime biraz dert yanayım dedim, o da durumdan sıkıldığı için istersen ara ver, beklide erkendir gibi şeyler söyledi. İyice moralim bozulmuştu ve ara vermemem gerektiğini de biliyordum.

.............................

9. günde arkadaşım Elif’i aradım ve biraz açılmak için durumu ona anlattım. Zatan geçtiğimiz 20 gün içinde 2-3 kez bize uğramış durumu ve çocukların çözümsüz kavgalarını da yakından görmüştü. O bence siz sürekli evde durmaktan çok bunalmışsınız, evde de rahatlatıcı bir ortam yok, dışarı çıkın sık sık hem sen hem çocuklar rahatlarsınız dedi.

Elif’in bu önerisini dikkate aldım. O kadar çaresizlik hissediyordum ki, kim ne önerse deneyecek gibiydim. O günden sonra her gün çocukları evin yakınındaki parka götürmeye karar verdim ve götürdüm.

İlk 2-3 gün çişte bir gelişme olmadı ama en azından hem ben hem de çocuklar enerji dolu bir halde eve dönüyorduk. Çocukların kavgaları da azalmıştı.

Tam 15. günlerde (altını açtıktan sonraki ikinci dönemin 15. günü yani) çocuk çişini yavaş yavaş lazımlığa yapmaya başladı. Önce günde bir kez sonra günde iki kez derken, gün geçtikçe biraz daha alıştı lazımlığa yapmaya. Ortalığa yaptığı da oluyordu ama artık lazımlığa yapmaları iyice artınca bu işin çözülmeye başladığını anladım.

Oğlum 12 günlük ortalığa yapma sürecinden sonra birden bir günde öğrenmişti, lazımlığa yapmaya başladıktan sonra ortalığa yaptığı pek olmamıştı. Ama kızımda aşama aşama günler süren bir süreçten sonra hiç ortalığa yapmadığı bir gün geçirebildik ancak. Her çocuğun bir olmadığı bir çok konuda olduğu gibi bu bakımdan da ortaya çıkmış oldu. Hiç kuşkusuz kızımınkinin daha zor olmasında şimdi keşke öyle yapmasaydım dediğim alıştırma kilotlu ilk 15 günün olumsuz etkisi büyük. Kızımınki toplam 30-35 gün sürmüş oldu.

İlerleyen günlerde halıları serdim ve temizlik yaptım. Bir zorlu dönem daha geride kalmış oldu, çok şükür.

Allah tüm annelere bu mutlu sonu yaşatsın, yeniden doğmuş gibi oluyor insan.

Etiketler : tuvalet eğitimi,
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 20.04.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım olayları böyle ayrıntılı bir şekilde yazmanız çok faydalı oluyor. insan başka bir Allah kulunun 15-20 gün dayandığını görünce rahatlıyor demek ki olabiliyormuş diyor, yoksa kesinlikle 15 günü göze alamazdım ben.

  BÜŞRA: baştaki alıştırma kilotlu 15 günlük dönem + halıları kaldırıp kilotsuz olarak yaşadığımız 15 günlük dönem= toplam 30-35 gün sürdü.

  insan yaşadıkça hepsi çekiliyor, zamanla da unutuluyor... hatırlanmıyor bile :)
  fnur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 20.04.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım öncelikle tüm yazılarınız için teşekür ederim.onları okuduğum zaman sanki benimle birçok aynı durumu yaşamış beni çok iyi anlayan biriyle konuşmuş gibi oluyorum.daha öncede yazmıştım size.oğlumdan bahsetmiştim.tuvalet eğitiminde hamdolsun (maşallah)büyük yol katettik.oğlum gün içinde devamlı lazımlığa yapıyor.gece de bağlamıyorum ve sabah kuru kalkıyor.o kadar sıkıntı çektim ki bu duruma gelene kadar.şuan çok mutluyum ama.sadece yapmamız gereken dışarda bir yere gittiğimiz zaman bize tuvalet ihtiyacının olduğunu söylemesi.çünkü misafirlikte koyuveriyor.bunun çözümünü bulamadım henüz.inşallah bunun da üstesinden geliriz.selam ve dua ile......
  yüsra58
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.04.2010 tarihinde dedi ki :
  Ben tuvalet eğitimimdeki tüyoları daha önce kızını çok kolayca alıştıran bir arkadaşımdan almıştım.KIsaca özetlemek istiyorum
  -1.Çocuğu mümkünse yazın alıştırın. Çünkü kışın tuvalatte çok uzun bir süre çişini ya da kaksını yapması için beklemek zorundasınız. Bu çocuğu üşütür ve konforunu bozar. KIş ortsında hiç böyle bir şey denemeyin. Yazın havalar ısınınca , hatta mümkünse tatildeyken bu işi deneyin. Nitekim ben de artık yaz bitmek üzereydi ve son şansım , kaçırmayayım bu yazı diyerek alıştırdım .

  2. Çocuğa gece ve gündüz aynı şekilde eğitim verin. Yani gece altını bağlayıp , gündüz açarsanız çocuk şaşırır. Annem benden ne yapmamı istiyor der. Acaba eskisi gibi altıma mı yapayım, yoksa yapmayayım mı. Çünkü bezi bağlamışssak altına yapmasını bekliyor oluruz. Tabi ki geceleri yatağa bir su geçirmez koruyucu sermeniz gerekir. Bütün çocuklar ilk alışırlarken altlarına kaçırırlar. BUnu kabul edin. Ama altına kaçıran çocuk rahatsız olur. Ve yapmaması gerektiğini öğrenir.
  3.Alıştırma külodunu sadece dışarı çıktığınız zaman , mümkünse dışarı çıkmayın bu eğitim sırasında- giydirebilirsiniz. Ama çocuk altına yaptığını hissetmeli.Çünkü çocuklar kaslarını istemli olarak kullanıp altlarına yapmayı ya da yapmamayı ancak çiş yaptıklarını hissedince algılayabilirler.
  4.İlk çiş için iki gün belki üç gün tuvalette uzun zamanlar geçirebilirsiniz. Ama bir kez öğrenince sonrası daha kolay olur. Daha az beklersiniz.
  5. Genellikle çocuklar benim ve arkadaşımın çocuğu da böyleydi kakalarını haber vermeyi daha sonra öğrenirler. Bu da yaklaşık bir hafta sürer.

  Ben bu yöntemle , sinir harbi vs. yaşamadan çok kısa bir süre içinde başarılı oldum. Belki başkalarına da faydalı olur diye paylaşmak istedim
  gonca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.04.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım bize verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim size, iki çocukla uğraşırken böle birşeyide yetiştirmeniz çok güzel.benim kızım 5 yaşında oğlum 3 yaşında kızım 2,5 yaşında bile değildi çiş eğitimine başladığımızda ben kendi kendime ilk gün bezi çıkarır penye kilot giydirir 5 dakkada bir tuvalete götürürüm gün ardı bu süreyi 10 ar dakka uzatırım diye düşünmüştüm bezi çıkardım. ve oda ne, ilk andan itibaren çişim çişim yetişti tuvalete ben nasıl mutluyum. bu arada oğlumda iki aylık, kakasını ikinci gün kavradı korkuyordu sanırım kakasına kabuk yapıyorum diyordu halada öle diyor. yanlızzz buraya kadar herşey güzel de hala geceleri altını ıslatıyor ve hiç uyanmıyor mecburen bez bağlamak zorunda kalıyorum bir iki damla kaçırma değil bayabi yapıyor genetik olması büyük ihtimal baba tarafında bu sorunu olmayan fert yok gibi.şimdi sıra oğlumda oğlum üç yaşında ama hala tık yok oğlum bak çişimizi buraya yapıcaz gibi, klozeti gösteriyorum hayır ben oraya yapmıycam diyor ve başlayamıyorum bir iki kez kakasını belli etti söyledi oturttum ama çok ağladı şimdi cesaret edemiyorum ama bu yaz başlamam gerek kızımda hissetmiştim dilara tamamdır artık biliyor bezi çıkarabiliriz demiştim ve olmuştu oğlumda ise daha bunu söyleyemiyorum.aslında bizden önce çocuklar kendileri hazır olduklarında bizi hiç uğraştırmadan kolayca öğreniyorlar ama bu zamanı bizim iyi tahmin etmemiz gerekiyor ben kızımda zamanı tutturdum çok kolay oldu şimdi oğlumu bekliyorum.bizim onları beklememiz gerek birazda onlar hazır olunca hemen öğreniyorlar burda iş bizim hislerimize kalıyor doğru zamanı tahmin etmeliyiz. bütün annelere kolay gelsin sevgiler..
  neslihan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.04.2010 tarihinde dedi ki :
  neslihan hanım umarım kolaylıkla atlatırsınız. ama hiç bir beklentiye girmemek en güzeli. her çocuk birbirini tutmayabiliyor, başka şeylerin de etkisi olabiliyor. kolay gelsin.
  Büşra Karaca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 27.04.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba bende bir ümitsizlik anında yazıyorum size 3,5 yaşında bi kızım var malumunuz tuvalet eğitimini geçeli çok olduk ve çokda başarılı bir şekilde geçirdik kızım bir kaç günde gündüz çişini ve kakasını tutup tuvalete gitmeyi lazımlığa yapmayı öğrendi gece ilk denememizde çok iyi geçti ilk geceden itibaren kuru bi şekilde kalktı:)) fakat üstünden 1 sene geçtiği halde son 3 aydır kakası geldiğinde bir köşeye saklanıp kakasını tutmaya başladı saklandığı yerde ıkınıyor.kakasını tutuyor kaç kere uyarmama rağmen en sonunda tutamayacak hale geldiğinde koşup geliyor kakam geldi diye ve mutlaka içi çamaşırı batmış oluyor.kimi zaman bağırıyorum kimi zaman güzelce anlatıyorum ama yok hiçbişeyin faydası yok acaba bi hatamı yaptım diyorum.daha az önce yine aynı şeyi yaşadık ne yapacağımı bilemiyorum.bana bir öneriniz olurmu acaba? :((
  ayşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.04.2010 tarihinde dedi ki :
  Ayşe hanım, çocuğunuz bir köşeye çekilip kendini sıktığına göre kendisine stres veya korku yaşatan bir durum var. sebebini bilemeyebiliriz. bir parantez: benim kızım kaka yaptıktan sonra poposunu yıkarken çok rahatsız oluyor, dikkat etmeye çalışıyorum ki çok acırsa kaka yapma korkusu başlamasın diye.

  sizin çocuğunuzun korkmasının da bunun gibi veya başka bir sebebi olabilir. çocuğu rahatlatmalısınız. çocuğa ne zaman nereye isterse oraya rahatlıkla yapabileceğini söyleyin. ki söylemeseniz de zaten yapıyor çamaşırına. çocuk kakasını stres olmadan çıkarmayı başarınca tuvalete yapmaya da devam edecektir diye düşünüyorum.

  lazımlığı banyoya ya da uygun bir yere koyup; ister oraya ister tuvalete ister altına yap deyin. çocuk sizden ona yansıyan bir rahatlık ve özgürlük hissetmeli.

  zor bir durum ama dediğim gibi işin sırrı rahat olmakta kanımca. bir de çocukla özel zaman geçirip sıcak yakınlaşma sağlamaya çalışabilirsiniz. kolay gelsin.
  Büşra Karaca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 30.04.2010 tarihinde dedi ki :
  selamlar büşra hanım, tuvalet eğitimi hikayelerinizi büyük bir merakla okudum. Yeri geldi güldüm yeri geldi üzüldüm ama sabrınızı ve azminizi hayranlıkla takip ederek okudum. Benimde 29 aylık bir kızım var tuvalet eğitimine başlamak istiyorum. Kışın bir kaç denemem oldu ama havalar soğuk olduğu için yza bıraktım. Kızım kakasının ve çişinin farkında, lazımlığa oturuyor ama ne çişini ne kakasının yapıyor. Kakası gelince hadi kızım gidelim lazımlığa yapalım dememe rağmen hayır ben bezime yapcam diyor ve kesinlikle lazımlığa oturmuyor. Bezine yaptıktan sonra hiç ama hiç rahatsız olmuyor. İnanın bütün gün ortalıkta altı pis bir şekilde dolaşabilir... Bu yaz alışmazsa çok geçicek bence zamanı çoktan geldi diye düşünüyorum çünkü 10 gün sora 30 aylık olacak. Sizce nasıl bir tutum ve yol izlemeliyim. Birde bu aralar inat dönemine girdi. En sevdiği kelime \'\'HAYIR\'\' Ama tuvalet eğitimine artık başlamam lazım değil mi?

  BÜŞRA: benim kızımın da altında bez varken çiş yapmaya hiç yanaşmıyordu. bazı çocuklar hazır olduklarını belli ediyor bazısı etmiyor. çocuğun yapısına ve anneyle ilişkisine de bağlı. 2 yaştan sonra her zaman tuvalet eğitimi verilebilir, hazır olmayan çocuk yok gibidir. yeter ki siz bezi bir kere çıkardıktan sonra tekrar bağlayıp çocuğun kafasını karıştıran bir anne olmayın. nasıl bir yöntem izleneceği de yazılarda ayrıntılarıyla geçiyor.koaly gelsin.
  sevin özer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 02.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Yazılarınızı kaç defa okudum bilmiyorum. Acaba kaçırdığım ya da yanlış yaptığım birşey varmı diye çok düşünüyorum. Bizim 7. günümüz bugün. Ama bir gelişme kaydedemedik henüz. Kakasını söylüyor ama hala çişini etrafa yapıyor. Biliyorum daha yolun başındayız. Galiba biraz daha zamana ihtiyacımız var. Sabır sabır...

  BÜŞRA: evet biraz daha sabırlı olmak gerekiyor. Benim de her iki çocuğum 10 günü geçirdiler. En az 10-15 gün en çok 1-1,5 ay devam etmek gerekiyor. Kolay gelsin, umarım kısa sürede alışırsınız...
  feyzan
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.05.2010 tarihinde dedi ki :
  büsra hanim benim kizim iki yasinda ve tuvalet aliskanligina baslayali bugün üc hafta oldu onbes dk da bir cise götürüyorum yapiyor ama bezi cikarinca otaliga yapior ve cisini söylemiyor sabrim tükendi ve bezi geri bagladim geceleri bezi cikaramiyorum cok cis yapar hasta olur diye ilk cocugum ve cok tecrübesiz bir anneyim yardim edin lütfen.

  BÜŞRA: kendinizi tecrübesiz hissettiğiniz için üzülmüş anlıyorum ama hepimiz ilk çocuğumuzda tecrübesizdik. eğer birşeyler öğrenemezsek yine tecrübesiz oluyoruz. siz yaptığınız uyguladığınız şeyi bilerek uygulamaya ve hangi uygulamanızdan nasıl sonuçlar aldığınıza bakın. mutlu sona odaklanmayın.

  Bu işi sağlıklı ve sorunsuz bitirmenin yolu bir kaç ay zahmet çekmeyi göze alıp, bezi TAMAMEN çıkartmaktır. ister hemen deneyin, isterseniz bir süre ara verin ama mutlaka bezi bir daha takmamak üzere çıkartarak tuvalet eğitimine başlayın. kolay gelsin.
  aysun
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 08.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba Büşra Hanım,
  Samimi yazılarınız ve gayet yerinde ve faydalı bulduğum yorumlarınız için sizi tebrik ederim.

  Oğlum 23 aylık. Birkaç gün öncesine kadar, geceleri bez bağlamak, gündüzleri de penye külot ve normal kıyafet giydirmek sureti ile lazımlık denemesi yaptık. Uyku problemi olan ve gece uykuları daha yeni düzelmiş olan oğlumun gece eğitimini sonraya bırakmaya karar verdim. Başta işbirliği yapan ve ilk iki gün ilk denemede lazımlığa çişini yapan oğlum, daha ilk günün akşamına doğru, lazımlığı kullanmaktan ve (başta biraz fazla sık bir şekilde) çişin, kakan var mı, diye sormamdan sıkıldı. sorduğumda yok deyip çişini beş dakika sonra altına yaptı. ben de onu eğlendirecek birşeyler yapıp, ya da sakin bir şekilde kitap okuyup tv seyrettirerek lazımlığa oturmasını sağladım, fakat bu defa da sanırım konsantre olamadığı için lazımlığa yapmamaya devam etti. bu arada aslında çişini altına yapmaktansa tutmaya çalıştığını da zannediyorum, çünkü akşama kadar sadece üç dört defa çiş yapıyordu. kakasını da ilk gün akşama doğru bağladığımda bezine yapıp, öbür günler bağladığım halde bezine de yapmadı. normalde günde iki üç defa kaka yapan bir çocuktur. yani altına yapmamaya çalışmakla birlikte lazımlığı da reddetme durumu oluştu. gayet makul davranmama rağmen, birkaç gün içinde, çocuk lazımlığı görmek dahi istememeye başladı ve külotuna, iki gündür tuttuğu kakasını benden gizli bir şekilde yaparken yakladığımda lazımlığa oturtacağım diye oldukça strese girdi. Bu arada kakayla ilgili diğer bir sorunumuz, oğlumun kakasını sadece ayakta ve bir yere yaslanarak yapabilmesi. Şu konularda tavsiyenizi rica edebilir miyim?
  - oğlum istemediğini çok net bir şekilde belirtince ve eve yatılı misafir gelme olayı ortaya çıkınca eğitime ara verdik. çocuğun, başka kriterleri karşıladığı halde sadece bu olaydan sıkılması ve istememesi, hazır olmadığını gösterebilir mi sizce? çünkü asla başka faaliyetlerde çabuk sıkılan ya da vazgeçen bir çocuk değildir.
  -İsteksizliği lazımlıkta rahat etmemesinden de kaynaklanabilir diye düşünüyorum. Biz klasik, koltuk tipinde olmayan lazımlık kullandık. Ne tip lazımlık önerirsiniz?
  -Ayakta kaka yapan oğlum için lazımlık eğitiminde ek ya da farklı bir metod mu uygulamam gerekir, yoksa sizce süreç diğer çocuklardaki gibi mi işler? Kakan var mı diye sorduğumda oğlum birkaç defa isteyerek lazımlığa oturdu ama ıkınması yönündeki talimatlarıma uymaya çalışmasına karşın birşey yapamayınca ısrarla kalkmak istedi.

  Şimdiden teşekkürler.

  BÜŞRA: Cevaplarım:
  - Erken olduğunu düşünmüyorum. Siz hiçbir hata yapmamış olsanız bile, çocuğun tuvalet eğitimi süreci kendi benliğini ispat etmeye çalıştığı bir dönemdir. Bazen sırf bu yüzden itiraz ettiği, kendi karşı koyabilme gücünü ölçtüğü bir dönemdir. Biz sorduğumuz halde gelmedi deyip kilota veya ortalığa yapması bize iş çıkarsa da, kişiliğine olumlu katkısı olabilecek davranışlardır. Kendi özgürlüğünün denemelerini yapar çocuk.

  En az 15 gün en çok 1-1,5 ay geçmeden aklımıza gelen "erken mi" sorularına çok takılmamak daha iyi. Bu süreler geçtiğinde sormak lazım.

  - 2 sene boyunca hep altına yapan bir çocuğun lazımlığı garipsemesi aslında normal. Arkaya dayanma yeri olmadan, çocuğun hem düz hem tersten oturabileceği sadece oturak şeklindeki bir lazımlığın daha iyi olacağını düşünüyorum. Çocuk arkaya dayanınca ıkınması zorlaşıyor. Ve mümkünse içinden tası çıkıp ayrılabilen bir model olabilir. Altı açıkken çişi geldiğinde önüne tutabilirsiniz. Tası çıkabilen bir lazımlık olmasa da, çiş yaparken önüne tutmak için derin yoğurt kaplarını kullanabilirsiniz.

  - Kakayı ayakta yapmak sanırım bütün çocukların tercihi :) Benimkiler de öyleydi. Lazımlığa tam oturmadan ayakta biraz çömelerek yaptırabilirsiniz en başta. Oğlum bu şekilde yaparak alıştı ve 2 sene boyunca klozete değil de eski tip tuvalete kakasını yaptı. Yani poposunu bir yere koyup kaka yapmak çok gribine gidiyordu galiba bilemiyorum. 2 sene geçtikten sonra anne ben artık klozete yapacağım dedi ve yapıyor.

  Şurası kesin ki; lazımlık kaka için gerekli olan güçlü ıkınmayı engelleyen bir şey, klozet ıkınmak için biraz daha müsait. Çocuk isterse kaka için direk klozete de götürebilirsiniz. Klozeti de istemezse siz de bizim gibi eski tip tuvalete götürebilirsiniz. Önemli olan çocuğun istediği bir yere kendi isteğiyle yapması. Kolay gelsin.
  seval engin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Tekrar merhabalar Büşra Hanım... Daha önce de bahsettiğim gibi benim kızım 29 aylık. ve dünden beri gece ve gündüz bezini tamamen çıkardık...Daha önceki iki üç gün ise bezini ara ara çıkarıp lazımlığa oturmasını sağladım...Şimdi iki gündür, gece bir kere ve sabah kalkar kalkmaz bie kere olmak üzere iki kere lazımlığa çişini yaptı. Gün içerisinde ise çişi geldiği an anne çişim çişim ya da kakam kakam diyerek doğru lazımlığa koşuyor ve üstündekilerle oturup yapmaya çalışıyor. Ya da çişini olduğu yerde yapıp anne çişim diyerek rahatsızlığını dile getiriyor. Ama bir türlü çişinin geldiğini anladığı an lazımlığa kadar tutamıyor ve üstünde ne varsa ıslatıyor... Çiş gene neyse de, bugün oturduğu yerde kakasını yapmış ve öylece durup hangi iş üzereyse o işine devam ediyordu. Yani çişini yaptığı zamanki rahatsızlığını kakasını yapınca duymuyor. İnşallah kısa sürede çişini tutmayı ve kakasını da lazımlığa yapmayı öğrenir. İki gündür geldiğimiz duruma, tecrübelerinize dayanarak yapacağınız katkılar varsa öğrenebilir miyiz acaba? Çişinin geldiğini anlayıp, tutmayı öğrenmesi ne kadar zaman alır acaba? Bir de malum kakası için daha farklı bir yol mu izlemeliyim... Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

  BÜŞRA: çocuğunuz kısa zamanda gelişme kaydetmiş. Lazımlığa koşması çok güzel. Zamanla tutmayı da öğrenir, önce bırakmayı öğreniyorlar sonra tutmayı. Çocuk en başlardakendi isteğiyle bıraktığının farkına varıyor .Sonra da bıraktığı gibi tutabileceğini anlıyor ve tutmaya çalışıyor.

  Sakın acele etmeyin, sakinliğinizi koruyun bence. 2 gün nedir ki, bir hafta bile geçmemiş daha.

  Bu işte sabır çok önemli. Ben 1-1,5 ay boyunca çok zahmet çektim ama şimdi kızımın altına naylon sermeye bile ihtiyaç duymuyorum. Sabaha kadar kuru kalıyor. Gündüzleri de sorunumuz yok.

  Şimdi havalar ısındı, kilot da giydirmeden uzun bir tunik gibi birşey giydirirseniz, çişinin geldiği an blazımlığa koşup yapmanız daha kolay olabilir. Kolay gelsin.
  Sevin Özer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.05.2010 tarihinde dedi ki :
  sevgili büsra hanim cevabiniz icin tesekkürler bezi cikartali bugün bes gün oldu kizim ilkgün altina yapti ve bundan rahatsiz oldu sonraki günler ona güzel sözler söyledim kizim cis gelince söyle tuvalete gidelim dedim dislerini fircalamayi cok sever onu bununla motive ettim ve söylüyor bazen iki üc saat cisini tutuyor bazen cok az üstüne kaciriyor ve tutuyor bana sesleniyor ve tuvalate gidiyoruz büsra hanim gündüzleri bes yada on dakikada bir soruyorum geceleri iki yada üc satte bir kaldiriyorum cisini yapip uyuyor disari giderken tuvaletini yaptirip cikartiyorum sorunsuz eve dönüyoruz bana yapma cocugun kücük gece ve disari cikarken altini bagla nasilsa ögrenir dediler ama yapmadim bir aylik sikintidan sonra bukadar yaklasmisken vazgecmedim simdi size sormak istedigim yaptigim egitim dogrumudur bu konuda sizin yorumlariniz benim icin önemli eger yankis birsey yapiyorsam bunu hemen düzeltmek isterim siz cok iyi bir insansiniz bilgilerinizi paylasiyorsunuz eminimki cokta iyi bir annesinizdir cevabiniz icin simdiden teskkürler.

  BÜŞRA: yazdıklarınızdan yanlış birşey yapmadığınız anlaşılıyor. çocuğunuz da alışmaya başlamış gibi. zaman geçtikçe daha iyiye gitmesi temennisiyle kolay gelsin.
  aysun
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 16.05.2010 tarihinde dedi ki :
  Tekrar merhabalar Büşra hanım. Kızım inanamadığım bir şekilde tuvalet eğitimini tamamlamak üzere gibi, ya da ben öyle zannediyorum. En son mesajımda çişini tutmayı öğrenmesi ne kadar zaman alır acaba diye bir sorum olmuştu. O günün ertesi günü sabah uykudan kalkar kalkmaz odasında bıraktığım lazımlığa oturmuş, üstünde ne varsa çıkarıp çişini lazımlığa yapmış ve bana sesleniyor anne kakamı yaptım diyerek(bu arada kakam deyip çişini yapıyor:)).Tabi ben bu duruma çok sevinerek onu tebrik ettim. Ve artık her çişi geldiğinde anne kakam kakam diyerek lazımlığa koşuyor. İlk kakasını yapacağı zaman bezimi bağla diye ağladı. İki üç saat kakasını tuttu. Ama en sonunda anne çıkıyor çıkıyor diyerek kakasını da lazımlığa yaptı. Geceleri ise kaldırdığımda çişi gelmişse lazımlığa yapıyor ve tekrar uykuya dalıyor. Eğer çişe kaldırma da geç kaldıysam altını ıslatmış oluyor. Yani gece çişi gelince uykusundan kendi kendine uyanamıyor ve bende bunun için daha erken diye düşünüyorum. Acaba kızım tuvalet eğitimini bu kadar çabuk tamamayabilir mi? Çünkü kızım altı bezliyken bezini açtırmaya dahi yanaşmıyor ve bu durumdan hiç rahatsız olmuyordu. Sizce bu konuyu tamamen halletmiş mi sayılırız? Yalnız burası yeri değil belki ama bany0 konusunda sorunlar yaşıyoruz. Çok inatçı bir çocuk olmamasına rağmen korkusundan dolayı bir türlü banyo yapmaya ikna olmuyor. Ne oyunlar denediysem banyoya girmiyor, en son geçen hafta banyo yaptırmak istediğimizde daha ikna aşamalarındayken o kadar çok ağladı ki yüzündeki kılcal damarlar çatlayarak kırmızı kırmızı lekeler oldu. ASlında 2-3 ay öncesine kadar banyo yapmayı çok severdi. Daha sonra yüzüne ve kafasına su döktüğümüz zaman ağlardı. bu durum iki ay kadar böyle devam etti ve artık en son kafasını da yıkayacağız diye hiç banyo yapmak istemez oldu. Sudan korkusunu yenmek için neler yapabilirim. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir acaba?

  BÜŞRA: Tuvalet eğitiminin bitip bitmediğini anlamak yeteri kadar zamanın geçmesiyle olur. Bitti galiba diye beklentiye girmemek en güzeli.

  Geceleri kaldırmaya devam ederseniz, gece de yapmamalıyım mesajını alır ve yavaş yavaş kendisi kalkmayı öğrenir. Ara sıra yapacağını bilseniz de insiyatifi ona vererek gece kaldırmayabilirsiniz. Geceleri mutlaka çocuğu kaldırıp çiş yaptıran annelerin çocukları illa annesinin kaldırmasını bekler bir duruma da gelebiliyor malesef bazen.

  Banyo sorununu biz de aşamadık, çocukları en çok rahatlatan şey "kafana su dökülünce korktuğunu anlıyorum, canım benim" vs deyip çocuğu okşamak öpmek oluyor. Kolay gelsin.
  Sevin Özer
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.05.2010 tarihinde dedi ki :
  selamlar büsra hanim,

  oglum 33 aylik. son bir aydir tuvalet egitimi ile ugrasiyoruz. ilk 15 gün lazimliga nadiren oturdu, hep altina yapti. tek gelisme ilk 5-6 gün içinde çisini uzun araliklarla tutmayi ögrenmis olmasiydi. son 15 gündür genelde bir ödül vaad ederek lazimliga oturtabiliyorum. her 2-3 saatte bir çis ya da kaka yapacagi zamanlari tahmin ederek lazimliga oturtursam yapiyor. tahminimde yanildigimda ya da geç kaldigimda ise altina yapmis oluyor. 1 aydir kendisi hiç söylemedi çisim ya da kakam geldi diye. simdi yeniden taktik mi degistirmem lazim acaba diye düsünüyorum. bugün hiç lazımlığa götürmedim ve hep altına yaptı. çişini 3-4 saat tutabiliyor ama bana hiçbir sinyal vermiyor, sonunda altına yapıyor. genelde makul davranmaya çalıştım çok kızmadım. acaba çocuk psikolojik olarak hala hazır değil mi? beze geri dönmek de çok zor geliyor.. siz ne dersiniz? tesekkürler..

  BÜŞRA: hemen hemen benim kızım da aynı durumdaydı. kendisi hiç söylemeyecek mi, hep ben mi takip edeceğim diye düşünmüştüm bir ara. ama çocuk çişini uzun aralıklarla tutuyorsa ve oturttuğunuzda yapmayı yani bırakmayı öğrenmişse işin çok büyük kısmı hallolmuş demektir. çocuk bu gelişmeleri gösterdikten sonra beze dönmek zaten yanlış görünüyor.

  bu aşamada çocuğu eğlendirmek rahatlatmak ve bunları yaparken söylemesi gerektiğini ileten mesajlar vermek gerek sanırım. kızıma çişin geldi mi diyordum, gelmedi diyordu,(aslında biliyordum ki gelmiş) çocuğa gıdı gıdı yaparak "gelmiş gelmiş" diye gülerek kahkaha atarak filan tuvalete götürüyordum. bir dahakine sen kendin söyle tamam mı cümlesini bu keyifli anında söylüyordum.

  bir de her çocuk kazandığı iyi ve güzel olan herşey için bir sürece muhtaç. tıpkı bir ağacın meyve verene kadar geçirdiği dönemler gibi.

  kızım geceleri bile altına yapmadığı halde geçengün çizgi film izlerken dalmış ve altına yapmış çişini. bazen de kakayı kaçırdığı oluyor. genel olarak sorunsuz olduğumuz halde, bunları görünce daha tam bitirememişiz süreci, ağaç olmamıza biraz daha var diyorum :)

  tuvalet eğitimi için de, kazanılan ahlaki özellikler için de bu süreç ihtiyacı geçerli. mesela çocuk yalan söyler, çünkü insanın yalan söylemeye meyli vardır, çocuk da yalan söyleyebilir. ana babanın daimi tutumu ve çevreden etkileşimle gördüğü terbiyenin etkisiyle yıllar içinde, belki ergenliğe girdiğinde ancak yalanın kötü olduğunu tam kavrar ve yalan söylememe meziyetine sahip olur. meyve veren ağaç olmuştur.

  tuvalet eğitiminde de diğer ahlaki özelliklerin kazanılmasında da, süreç her çocuk için farklı oluyor. çünkü her çocuk ayrı bir yapı, ayrı bir yaradılış, ayrı bir alem.

  kolay gelsin.
  fnur
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 01.06.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba büsra sizin tavsiyelerinizden sonra tuvalet egitimine devam ettim cok sükür 3 hafta gecti kizim cok rahat bir sekilde cisini söylüyor ve tuvalete kosuyor öglenleri kuru kalkiyor ve ben tuvalete götürüyorum yapiyor kizim aksam 9da yatiyor ben 12de yatarken kaldiriyorum ve gece 4de kaldiriyorum ve sabah kuru kalkiyor gittigimiz yerdede söylüyor sonuctan memnunum ama bazen ben yaninda yokken kakasini yapiyor ve seslenmiyor bunun normal oldugunu düsündüm cünkü bir kere yapti umarim sürekli olmaz basa dönmekten korkuyorum cünkü size sormak istedigim nekadar süre daha gece kaldirmaliyim altina islattigi zaman kizim uyanmiyor hic rahatsiz olmuyor islak yatip hasta olmasindan endise duyuyorum bu konuda rahatca size yazabilmek cok güzel belki inanmicaksiniz ama en cok destegi sizden aldim cevaplariniz cok pozitif ve rahatlatiyor tesekkür ederim,

  BÜŞRA: Çocuğa Nasıl T.E. Vermeliyim yazısının altında aynur hanıma verdiğim cevabı okuyabilirsiniz.kolay gelsin.
  aysun
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.06.2010 tarihinde dedi ki :
  kızımla aramızda buzlar çözüldü kendi haline bıraktım çevremdekilerde gördüler dövmeyle bağırmayla korkutmayla çiş alıştırılamayacasğına.ve rahat davranıyorum.kızım daha az stresli çünkü ben stresli değilim.çişinide söylüyor bazen yapıyor ama en azından baskı altında değilim.çiş yapınca bağırmıyorum ve bu tepki toplamıyor bu da kızımın rahat olmasına sebeb oluyr.bizim gündeme getirmemizden hoşlanmıyor.normal birşeymiş gibi davranırsak inatlaşmıyor.daha olumlu şeylerin başındayız
  arzu
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 03.07.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba...öncelikle yazılarınızı çok faydalı buldugumu söylemek isterim.
  bende oğlumun altını 4 gün önce açtım.şu anda 27.ayında.ilk gün 4-5 külot değiştirdik.2.gün sadece 1 adet ve 2 gündür hiç altına yapmıyor.ama bizim sorunumuz lazımlık yada klozet kullanmak istememek.normal tuvalete kendim tututorum.yani kucağıma alıp diz çöküyorum ancak öyle yapıyor.bunun bir sakıncası varmıdır sizce?
  bu arada oğlum önceleri tuvaletten çok korkuyordu.suyu çok seven bir çocuk olmasının avantajını kullanarak hadi suyla oynayalım şeklinde tuvalete güle oynaya girmeye başladı.bazen minicik bi kaka yapıp hemen kalkmak istiyor.minik bey kakasına su döküp arkasından bayy bayy yapacakmışşş :))
  tuvalete benim kucağımda tutmamın bir sakıncası varmıdır acba?yanıtlarsanız çok sevinirim.

  BÜŞRA: bence bir sakıncası yok. şu anda tutmayı, bırakmayı ve söylemeyi alışkanlık haline getirmesi öncelikli olan. zamanla siz olmadan da aynı tuvalete yapmayı öğretirsiniz.alışkanlık kazandıktan sonra şekil değilikliği yapıyor pek çok çocuk.

  zaten alaturka tuvalet hem çocuklar hem de büyükler için daha sağlıklı. kolzetler ıkınmayı engellediği için kasların çalışmasını zorlaştırıyor. hep aynı tip tuvalete de yapabilir.
  ayşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 05.07.2010 tarihinde dedi ki :
  sıcaklar basladıgında nisan ayını bitirdigimizde (27 aylıktı) çiş egitimine basladım ilk 1 hafta gerçekten sabır isteyen bir durum. külodunu gündüz tamamen çıkardık giyip çıkarması rahat bi kıyafet giydirdim gece beze ise devam ettik. çişini 1 haftada, kakasını 1 ayda tamamen ögrendi fire verdigimiz zamanlar çok enderdi. oglum kitapları çok sevdigi için ona çokca kitap aldım her lazımlıga otutusumda baska bir kitap inceliyorduk. ilk zamanları yarım saatte bir tuvalete götürüyordum sık sık gitmek ona sıkıcı geliyordu eglenceli hale getirmek kitap sayesinde oldu. başlangıçta ögretemem diye çok korktum tuvalet egitimini erteledim ama hiç öyle degilmiş bir kez başlayınca devamı geliyor. yalnız pes etmemek gerekiyor 1 ay çocuga odaklanın. tuvalet egitiminde 2 yaşı bitirmek gerekiyor çocugun durumu algılaması ve kolay ögrenmesi için. sabır ve zaman isteyen bi durum. ögrettikten sonra öyle rahatlıyorsunuz ki. şu an 29 aylık ve gece bezini de bıraktık bu sıcaklarda çok su içtiginden 2 bazen 3 kez gece çişe kalkıyoruz.
  selen
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 09.07.2010 tarihinde dedi ki :
  tekrar merhaba.size daha öncede yazmıştım.tuvalet eğitimine başlayalı 10 gün kadar oldu ama oğlum mümkün değil gelip çiş demiyor.ben süre tutup götürüyorum.ve sıkça çamaşırına yapıyor.uykuda bağlıyorum çünkü çok ıslak uyanıyor.ve gece uyandırırsam asla uyumaz.sabahları uyanınca bezi bağlıyken kakasını yapıyor.daha tam olarak hiç tuvalete yapmadı kakasını..10 gün oldu hiç söylemedi ve ben ciddi anlamda stres yaşamaya başladım.ne yapıcama karar veremiyorum..bu arada oğlum 27 aylık..

  BÜŞRA: 1 hafta 10 gün daha devam edin bence sabrederek. gece de bez bağlamasanız daha iyi. en azından sabah çocuk uyanmadan bezi çıkarmaya çalışın, böyle çocuklar çişi ve kakayı beze saklıyorlar, çiş eğitimine alışsalar bile bazen 1-2 yıla varan sürelerde kakayı beze yapma alışkanlığını bırakamayabiliyorlar.
  ayşe
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 26.07.2010 tarihinde dedi ki :
  Merhaba, yaşadıklarınızı bu şekilde ayrıntılı anlattığınız için çok teşekkür ederim. Özellikle benim gibi tecrübesiz anneler için çok aydınlatıcı ve öğretici. Benim kızım daha 21 aylık ama yaklaşık 18. ayından beri çiş çiş deyip bezini çekiştiriyordu. Bende bezini çıkarıp tuvalete tutup sonra tekrar bezini bağlıyordum - geneldede çişini yapıyordu- son 1 aydır kaka yaptığında veya bezi çişle dolduğunda bezini açıp çıkarmaya başlamıştı. Bende 1 haftadır bezi çıkardımevde külot giydirdiriyorum, dışarıda alıştırma kilotu giydiriyorum. 4-5 gün hem çişi hem kakayı eve yaptı, sık sık tuvalete götürmeme rağmen. Fakat dışarıda - hangi ortamda olursa olsun- koşa koşa çiş diye yanıma geliyor ve gerçektende 2-3 saat çişini tutuyor. Öğlen ve gece uykularında da sorun yok neredeyse ilk günden beri kuru kalkıyor. Lazımlığı ve tuvaleti kullanmada da sorunumuz yok. Tek sorunumuz gündüzleri evde çişini söylemiyor ve her yere yapıyor. Yapıncada gelip söylüyor. Benimde gerçekten çok kafam karıştı dışarıda gayet güzel söyleyip evde söylememesini anlayamıyorum. Sizce neden olabilir, 21 ay erken diye mi? Geldiğini mi anlamıyor ? -ama dışarıdayken söylüyor- acaba evde penye külot giydiriyorum diye ıslaklıktan rahatsız mı olmuyor? yada başlarda sık sık götürdüm diye baskı yaptımda oda tepki mi veriyor .... yani kafam çok karıştı nerede yanlış yapıyorum acaba? bana öneriniz ne olabilir?? Şimdiden çok teşekkür ederim aydınlatıcı bilgileriniz için.

  BÜŞRA: Kesin olan şu ki, çocuğunuz yeterli gelişmeleri göztermiş, çişini söyleyebiliyor ve bırakabiliyor. Kesinlikle erken değil bence. Biraz daha sabrederseniz normale dönecektir.

  Kızınızın niye öyle yaptığını tam olarak belirleyemeyebilirsiniz. Yine de tahmin ettiğiniz sebeplerde daha dikkatli olursanız -sık sık götürdüğünüz için tepki göstermiş olabileceği gibi- daha çabuk sonuç alırsınız sanırım. Kolay gelsin.
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 17.09.2010 tarihinde dedi ki :
  büşra hanım merhabalar deneyimli bir anne olarak size danışmak istediklerim var. 26. ayını bitirmiş oğlum var tuvalet eğitimine başladık bugun 3. gün size özetlemek istiyorum geçen iki günü .
  1. gün bezimizi dedemizin köpeği biço ya attık :) ve başladık sabah 9 gibi her yarım saatte bir çişini yaptı tuvalete oturdu yapmadı indi yaptı öğlen 1.2 saat kadar uyudu uyanırken yaptı akşama doğru bu durumdan rahatsız olmaya başladı çiş yapmak hiç hoşuna gitmedi 20,00 gibi biraz yapmış heycanla geldi yanıma çiş çiş diye bağırıyordu yapa yapa tuvalete gittik çok azda tuvalete yaptık çok mutlu olduk ikimizde bu mutluluğa babamızda katılınca :) dahada sevindik ondan sonra 1 er saat arayla söyledi gittik ve yaptı tabi herseferinde ödülleri aldı gece 21 de yaptı ve 22 de uyudu saat 2.30 da baktım yapmıştı uyandırdım değiştirdim sabah 8 e kadar kuru kaldı ve
  2. gün sabah 8 de biraz çişini yaparak uyandı wcye gitti ama yapmadı sonra üstüne yaptı gene oysa akşam çok sevinmiştim söyledi yaptı diye ama öğlene kadar 1-2 kere yaptı üstüne fakat yarım saatte bir değildi 1 saati geçiyordu öğlen 2 saatten fazla uyudu kuru uyandı ve uyanınca wc ye yapmayı kabul edip yaptı sonrada 2 saatte bir söyledi yaptık biraz kaçırdı bazen boşverdi :) akşam 18 gibi büyük tuvaleti iyce sıkıştırmaya başladı ama kesin olarak wc ye yapmicam diyodu çiş diye gittik baktım devamı gelecek buda telaşlandı kalkmak istedi kırk takla attık ve ordan kaldırmadım derken o kargaşada yaptı büyük tuvaletinide ama ben hemen sifonu çektim görürse korkar diyorlardı derken akşam yattık 21 de yaptı 22 de yattı 2,30 gibi baktım biraz biraz yapıyor çişini ıslanıyor azar azar ama hiç seslenmedim saat 4 de bi telaş uayndırdı hemen koştuk yarısını klozetin önüne yetiştiremedik yarısınıda içine yaptık yattı tekrar saat 7 de baktım yatakdan inmiş gelmiş başımda bi gözü kapalı çiş çiş diyo gittik yapmak istemedi ağlarken bi anda yapıverdi :) tekrar yattık saat 9 da gene oyunlarla gittik yaptık saat 11 şu anda henüz birşey yok . açıkcası ilk gün çok zor oldu 12-20 kere yaptı eve ama sonra söylemeye başladı ben hiç sormuyor hatırlatmıyorum kendi hatırlasın diye gecede öyle hiç kaldırmıyroum acaba yanlışmı bilmiyorum ayrıca 3. gündeyiz durum bana göre iyi gidiyor maşallah :) 5. 6. günlerde başa dönermi bu ilk heves diyemi böyle yoksa düzelerek gidermi. benim hiç hatırlatmama işi zorlaştırı ama daha kalıcı olur sanırsam sizin tecrubeli bilgilerinize ihtiyacım var. iyi günler.

  BÜŞRA: Yakında sitemizde soru-cevap bölümü açılacaktır. Sorularınızı o bölümde de sorabilirsiniz.

  Yazdıklarınız bir çok anne babanın ilk günlerde bile yaşayamadığı güzel gelişmeler. Hatırlatmamanız bence de daha doğru. Ne oalcağı bilinmez bazen 1 hafta söyleyip başa dönen çocuklar var. Herşeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Kesin olan şey en az 10 gün devam etmek gerekiyor. Bir de çocuklar alışkanlık kazanınca günde 10-20 kere gitmiyorlar. Yavaş yavaş azaltıp günde 4-5'e iniyorlar.
  havin
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 28.09.2010 tarihinde dedi ki :
  slm arkadaşlar, kızım tam 26 aylık oldu ama hala öğrenmemekte ısrar ediyor.İlk başta 24 aylıkken ben daha hazır olmasını beklerken tuvalete gitmeyi kendisi istedi ve götürdüğümde çisini tuvalete yaptı ama sonra ne olduysa yapmamaya karar verdi hanfendi ve tekrar beze döndük aradan 2 ay geçti ve tekrar başladı altını bez varken sürekli anne çiş diyor ama tuvalete gittiğimizde yapmıyor 2 gündür altını sürekli açık bırakıyorum ve tuvalete inatla yapmıyor ve daha çıkar çıkmaz altına kaçırıyor. Sinirlerime hakim olamıyorum artık ağlıyorum benim kızım anlamıyor mu diye ama her dediğimi anlıyor pes etmek istemiyorum ama beni çok zorluyor bunun daha kolay yada pratik bir yolu yokmu. ha bu arada geçen gün bu sefer altına yaparsan çok kızarım dedim ne yapayın kendime engel olamadım ve oda 7 saat boyunca çişini tuttu bu arada 3 saat te uyudu ve kuru kalktı kalkar kalkmaz tuvalete götürdüm ama yinede yapmadı sonrasında dayanamayacak hale gelince yine altına yaptı ve evde yine su gölü oldu ne yapmam gerektiği hakkında hiç bi fikrim kalmadı çünkü o beni yönlendiriyor kızıncada vicdan azabı çekiyorum üzülüyorum offffffffffff offffffffff:::((((((((
  NURAY
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 18.11.2010 tarihinde dedi ki :
  çok önemli ldugu için değil ama neden yorumlar dururken benim yorumum silinmiş anlyamadım....söylediklerinize itiraz ettiğm için mi?başkalarından farklı şeyler söylediğim için mi?bir karışıklığa kurban gittiği için mi?suizanda bulunmak istemediğimden bari sorayım dedim...

  Tuğba hanım, yorumlarınız Tuvalet Eğitiminde Gece yazısının altında. Herhalde yanlış yerde aradınız. Sevgiler.
  tugba
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 22.11.2010 tarihinde dedi ki :
  slm benım 6 yasında üvey bir kızım var ne babasını ne benım sözlerimi nede ögretmenın sözlerini dınlemıyo neyapsak fayda vermıyo cocuk bıldıgıne kacıyo asırı sekılde benı sevın benımle ılgılenın tarz hareketlerı var en ufacık bıseyde alınıyo en küçük bişeydede kanıyo cana yakın cok hiper aktif hiç yerınde durmuyo asırı sekılde çişini kacırıyo memlekete gittigimizde asla tek sorun yasamıyor baba annesınden felaket korkuyo cokta sevıyo o ne derse dınlıyo yanında oldugunda ama babasına bana cok sankı ınat yapar gıbı yapıyo yardımcı olurmusunuz bana bu meaıl adresıme mesajla ıletırmısınız tesekkur edıyorum

  Lütfen sorularınızı soru cevap panosundan sorunuz.
  ayse tekırdag
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 07.12.2010 tarihinde dedi ki :
  güzel yazınızla bize verdiğiniz fikir ve cesaret için çok teşekkür ediyoruz. kızımla tuvalet eğitimimizin 13. günündeyiz. sayenizde çok aşama kaydettik. sizin önerileriniz duyduklarım arasında en mantıklısı. tüm annelere sabır diliyorum.
  mim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • seren 08.07.2012 tarihinde dedi ki :
  darısı başıma ... :)
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • siibell 08.05.2017 tarihinde dedi ki :
  İnanın ağlayarak okudum yazdiklarinizi benimde ikiz bebeklerin var 2.5 yasinda lar ve cise alıştırma dönemindeyiz oğlum alıştı çok şükür ama kızım hala altına yapıyor yaptıktan sonra söylüyor oğlumun 3cu gününde tamamen alıştığını gördüm ama kızım çaba bile göstermiyor artık sinirlerime hakim olamıyor ve kızıyorum çok yanlış yaptığımı biliyorum ama artık sabrim tükendi tuvalete oturuyor ama korkuyor yapmıyor tam kalkıyor giydiriyorum yapıyor 3 4 saat cisini tutmuslugu var ama ben hala ısrarla alistiracagim diyorum babamız diyor erken daha yapmak istemiyor gibi laflarlar yapıyor ve ben daha çok bunaliyorum ikizler oğlum alıştı kızım neden beze yapsın herşeyde kızım geride kalıyor oğlum yemek yemesinden bile daha iyi ama kızım yemek bile yemiyor konuşmada oğlum daha azimli konusuyor ama kızım hala oğlum kadar konuşamıyor doktor ikisini kıyaslamamami söyledi ama elimde değil gittiğimiz heryerde abi diyorlar oğluma abisi gibi duruyor
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.037 sn.