Ekleyen : busra
Tarih : 2010.09.30 00:00:00
Hastalıklardan korunma kurtulma

Vefalı Dost Öksürük İçin ÇareCânım, güzelim, anlamlı sonbaharı hastalık ayı olarak anmak istemem ama bir anlamda öyle oluyor hatta kabus oluyor biz anneler için. Daha önce Hastalık Geliyorum Der, Öksürük& Burun Tıkanıklığı yazısında öksürük için özellikle zencefilli tariflerden bahs etmiştim. Ve burun tıkanılığı için yapılabilecek şeylerden. Orada bahs ettiğim zencefil- bal karışımına şiddetli öksürük varsa düzenli ve dikkatlice devam etmek gerekiyor ama oğlumda yeni başlayan öksürüğümüzde hemen zencefile sarılmayayım diye, bir forumda okuduğum başka bir tarife yöneldim.

Herkesten "Evet öksürük hemen kesiliyor" yorumu almış olan bu basit karışım çok şükür bizde de işe yaradı. Eşimde de başlangıç aşamasında olan bir öksürük vardı o da geçti.

1 tatlı kaşığı bal + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı + 1 tatlı kaşığı limon

Bunları karıştırıp, karışımın tamamını şifa niyetine çocuğa verin. Bir sabah bir akşam. Çocuğunuz 1 yaşın altındaysa karışımdan sadece 1 tatlı kaşığı verin.

Artık organik gıda pazarları ve aktarlarda hakiki bal, gerçek zeytinyağı bulmak zor değil. Market balı ve zeytinyağı yerine doğallarını kullanırsanız eminim daha iyi sonuç alırsınız.

.......................

Kırmızı mercimekli, sebzeli çorbalara ağırlık vermek, ayrıca mevsim meyvelerinden oluşan meyve suları sıkmak gibi etkili önlemleri de unutmamak lazım. Katı meyve sıkacaklarıyla nar+ siyah üzüm, nar + havuç, elma+ havuç, havuç+ armut gibi karışımlar harika oluyor.

Hastalıksız bir kış arefesi diliyorum herkese.

Hasta olanlara da acil şifalar, annelere sabırlar.

Çare aramak kuldan, şifa Allah' tan.

Yorum yazmak için GİRİŞ »
8853
Yeni yazılardan haberin olsun
Paylaşmak İstediklerim
Instagramdan Kareler
web tasarım deSen
Her hakkı saklıdır © 2010
Kaynak gösterilerek ve aktif (tıklanabilir) link ile alıntı yapılabilir.
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
- Çocuğa sabah kalktığımda gülümseyerek günaydın demek,
- Kahvaltıda onun sevdiği birşeyler hazırlamışsam, bak senin için yaptım deyip onu düşündüğümü ifade etmek,
- Bir şey sorduğunda ya da anlattığında can kulağıyla, gözlerimle dinlemek, bir yandan başka şeyler yapıp ağzımın yarısıyla hı hı dememek,
- Birşey istediğinde isteğini önemseyerek cevap vermek, benim gözümde çok komik ve saçma bir istek olsa bile,
- Kendisini değersiz hissettirecek hitapları, argo kelimeleri kullanmamak. Hitap ederken her zaman canım, tatlım, yavrum gibi sevgi dolu kelimeler söylemesem bile, hep nazik olmaya çalışmak,


Bu liste uzar gider. Bu listedekileri abartılı ve kendimi yoracak derecede bir yapmacıklık içinde değil de; her zaman, içten ve sade bir biçimde yapmaksa en önemli maddedir.

.....................................

Çocuğa gösterilen sevginin en YOĞUN olduğu anlarsa, çocukla aramızda sorun olduğu anlardır. Başınız hoşken çocuğa canım cicim demek kolaydır da, sorun varken kendinizi düşündüğünüz kadar onun duygularını da düşünebilmek, empati yapabilmek, şefkat gösterebilmek mümkün olursa, İŞTE EN YOĞUN SEVGİ ORADA PARLAR VE AÇIĞA ÇIKAR:

- Birsen Özkan'ın
Ödülsüz Cezasız Çocuk Yetiştirmek kategorisindeki yazılarını okuyorsanız, çocukla aramızda sorun varken anne- baba rolümüzü geri çekmemiz gerektiğini, nasihatleri, -meli -malı" width="100"/>
Çocuğa Sevgi Göstermek Ne Demek?

Yumurtalı Gözleme- Çocuk Yemekleri