Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Hastalıkla Geçen 10 Günü Antibiyotiksiz Atlattık

12 Ekim 2010


 

Antibiyotiklerin zararlarını, vücut direncini nasıl düşürdüğünü artık bilmeyen yok. Hasta çocuğu antibiyotik kullandığı için üzülmeyen anne de görmedim bugüne kadar. İstememesine rağmen bir çok anne çocuğu doktora götürüp antibiyotikleri kabulleniyor, çünkü antibiyotik kullanmasa ne yapacağını tam bilemiyor, bilse de uygulama cesareti kendinde bulamıyor. Cesaret bulamamasının başlıca sebebi "zavallı çocuk acılar içinde kıvranıyor, siz hala doktora götürmüyorsunuz" diyebilen çevrenin veya  şefkatli büyüklerin telkinleri. Bir diğeri de ya doktora götürmezsem çocuğa kötü bir şey olursa kaygısı.

(Allahtan bizim yanımızda bu sefer annem yoktu. Yoksa bir önceki hastalıkta olduğu gibi bu çocuğu doktora götürün telkinlerine dayanamazdık. )

3 yıl önce okuduğum Yitik Şifanın İzinde Gerçek Tıp (Dr. Aidin Salih) kitabı, modern tıbbın her hastalıkta özellikle çocuk hastalıkları konusunda ne kadar büyük hatalar içinde olduğu konusunda beni ikna etmişti. Modern tıp, hastalıkları değil de hastalıkların belirtilerini yok edip hastanın kendisini iyi hissetmesine sebep olacak çareleri buluyordu.

Örneğin, ateşi çıkmış bir çocuğun vücudu hastalıkla mücadele ediyor anlamına geliyorken, ateş düşürücü verip çocuğun mücadelesini durdurmuş oluyorduk. Bunun yerine mücadeleyi durdurmadan, ılık duşlarla ve sirkeli su kompresleri ile ateşin çocuğa zarar vermeyecek noktada kalmasına çalışmak gerekiyordu.

O kitapta öğrendiğim her şeyi sitede yazabilmek isterdim. Şimdilik bu konu hakkında bildiklerimi aktarayım ve bizim hikayemizle devam edeyim.

- Hasta bir insanın tedavisi, hasta aç kaldıkça kolaylaşıyor. Çünkü vücut, kuvvetini yemekleri sindirmeye harcamamış oluyor. Ayrıca aç kalan vücut yiyecek bulamayınca ilk önce toksinlere ve hasta hücrelere saldırıyor ve onları yiyor. Böylece hasta hücreler sindirimle atılmış oluyor. Hasta insanların içinden gelen "canım istemiyor, yemiycem" cümlelerine karşılık "yemezsen iyileşemezsin" diye zorlarız ya hep. (Niye yanlışlar hep doğru gibi yerleşmiş hayatımıza anlamak çok zor, ödül ve cezalarda olduğu gibi)

- Hasta çocuğa 2-3 gün bir şey yedirilmeden (zaten bu bir çok çocuğun her zaman yaptığı bir şey), meyve suyu olarak taze portakal suyu, limonlu su, nane limon gibi temizleyici içecekler verilmeli imiş. Bal şerbeti, bal ve limon karıştırılmış su da olabilir.

- Ve ateş varsa yukarıda yazdıklarım yapılacak.

Bu saydıklarım hemen hemen her hastalığın tedavisinde aynı şekilde uygulanabilir. Kanser ve şeker hastalığı gibi ciddi olanlarda ise, aç kalınan günler dr. kontrolünde yavaş yavaş 10 güne bile çıkabiliyor.

Oğlumdaki (5 yaş) 2 günlük öksürük bu yazıda verdiğim formülle geçmişti. Ama ertesi gün okuldan üşütmüş ve sesi kısılmış bir şekilde gelince feci ve şiddetli bir öksürük ve fazla yüksek olmayan bir ateş başladı. Halsizlik ise had safhadaydı, öksürmediği 1 dakika geçmiyordu, öksürürken yıkılıyordu neredeyse. 3 gün böyle devam etti. Geceleri öksürerek ve sayıklayarak defalarca uyanıyordu. O 3 gün boyunca hiç birşey yemedi. Eşimle dayanalım bu sefer doktora götürmeyelim dedik. İyi ki götürmemişiz, 4-5. gün hastalık azalmaya başladı, 6. gün tamamen geçti. Doktora götürsek ilaçları aldı sonra iyi oldu diyecektik.

Bir şey yemediği 3 gün boyunca sabah akşam bu yazıdaki tarifle 2 tatlı kaşığı ballı zencefilli karışım, ve günde 4-5 defa bu yazıdaki limon+ zyağı+ bal karışımından verdim. Nane limonu sevmedi 1 kere zorla içti. Sıvı olarak su ve sürekli taze sıkılmış meyve suyu verdim.

Oğlumun hastalığının 5-6. günlerinde kızımda da (3 yaş) aynı belirtiler başladı. Kızımın öksürüğü daha feciydi, ve onun da öksürmeden geçirdiği 1 dakika bile olmuyordu. Aynı oğlum gibi, geceleri öksürerek ve sayıklayarak defalarca uyanıyordu. Zencefilli bal ve diğer karışımı ona da aynı şekilde verdim. O oğlum gibi çok aç kalmadı, biraz daha boğazına düşkündür; yemek istediğinde karışık olmayan taze şeyler vermeye çalıştım. Kızım da 5 gün içinde atlattı, şu an hafif öksürük kaldı.

Çok şükür...

Bağırsaklara zarar veren, vücut direncini kıran ve vücuttaki yararlı bakterileri öldüren antibiyotiklerden uzak bir sağlık ve afiyet diliyorum. Bu bizim için bir ilk oldu, inşallah sonraki hastalıklarda da aynı şekilde devam edebiliriz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 12.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhabalar
  çoçuklar hastalandığında yemek istememelerinin sebebi doğanın dengesiymiş demek ki öksürük ile ilgili limonda tavsiye edebiliyor balla karıştırabilirsiniz kolay yemesi için, limondaki asit balgam söktürüyormuş bu bilgiyi çoçuk yetiştirme üzerine nerdeyse biliğim herşeyi değiştiren çoçuk dr. kadir tuğçunun radikalde yayınlanan makalesi daha sonrada bir sitedeki yazılarını takip ederek karar verdim bize korkarak çoçuk büyütmeyi öğreten doktorlardan bıktığım için ....ateş çıktı ,ishal oldu ,kustu bunlar normal tepkiler mikrop alınca vücud ne yapsın tabi bir şekilde atacak asıl bunları kesince mikrop içerde kalıyor doğalı bozuyoruz ahhhhh o ilaçlar neyse çok derin konulara girmeyelimmmm şimdilik ...
  dr. kadir beyin söylediği en yanlış bilinen şeylerden birini yazayım hastalık üşütme ile değil mikropla olur....
  belkide biliyorsunuzdur kendisini ben uzun uzun yazmış oldum çoçuk yetiştiren herkesin mutlaka bu yazılara ulaşması gerektiğini düşünüyorum ..
  sağlıklı günler ...
  elif
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 12.10.2010 tarihinde dedi ki :
  Ben de Aidin Salih hanımın kitabıyla tanışanlardanım. Birkaç kez de seminerlerine katıldım. Sizin yazınızı okuyunca Aidin Hanımın söylediklerini çok da içselleştiremediğimi gördüm. (sizdeki içselleştirme durumunu görünce)
  Hayatımızda o kadar çok vazgeçemediklerimiz var ki... Doğru olduğuna can-ı gönülden inandığımız. Halbuki birçoğu tamamen zararlı, hem bedenimize hem ruhumuza...
  Umarım paylaşımınız vesilesiyle bu tavsiyelerinizi yaşam tarzı haline getirenlerin sayısı artar.
  hatice
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 13.10.2010 tarihinde dedi ki :
  Baba olarak annelere göre biraz daha nasırlı bizim yürekler. Annenin doktora gitmeden çocuğun hastalığında sabretmesi daha tebrik edilecek bir olay. Tebrikler Büşra.
  Ne demişler ilaçla bir haftada, ilaçsız 7 günde geçer kış hastalıkları.
  tahir karaca
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 15.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba.. ben de çocuklarımı antibiyotiksiz iyileştirme yanlısıyım. oğlum 5.5 yaşında geçen yıl zencefil -bal,taze sıkılmış portakal ,nar,elma suyu ,nane limon gibi karışımlarla çok şükür ilk kez antibiyotiksiz atlattık. bu sene anasınıfına başladık çok şükür henüz hastalanmadık. ama taze sıkılmış meyve suları,bıldırcın yumurtası ,ballı süt her gün mutlaka... şimdi 8 aylık olan kızım dört dişini birden çıkardığı için biraz burun akıntısı ve kuru bir öksürük başlaadı.. 1 yaşından küçük olduğundan zencefil ve bal veremiyorum.. tavsiyeniz olursa sevinirim... burnu da tıkanıyor arasıra ..
  furkan ünlü
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 23.10.2010 tarihinde dedi ki :
  merhaba size teşekkür etmek için yazıyorum. benim de çocuğum rahatsızlandı,ben de nekadar antibiyotik vermek istemesem de sonunda dayanamayıp ya yalnış yapıyorsam diye vermek zorunda kalıyordum.yazınızdakileri uyguladım ve çok şükür ilaçsız atlattık.tekrar teşekkürler.bir de birşey sormak istiyorumbir doktor hanım ,kendi çocuğuna asla antibiyotik vermiyormuş ,kendisi evde soğan suyundan doğal bir antibiyotik veriyormuş.ben bunu araştırdım fakat tarifi bulamadım .sarımsaktan yapılmış doğal antibiyotik tariflri var fakat çocukta kullanılabilir mi bilemiyorum.çocuklar için doğal antibiyotik var mı bunu öğrenmek istiyorum.hayırlı günler...

  Doğal antibiyotik tarifi bilmiyorum. Aktarlara sorabilirsiniz
  zeynep
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   muzafferheybeci 17.12.2013 tarihinde dedi ki :
   normal antibiyotikten daha tesirli bir karışım söyleyeyim size soğan suyu ve bal. bu ikisinin karışımı ilaç olarak verilen antibiyotikten daha etkili. Soğan suyu ve bal karışımının boğaz enfeksiyonuna etkisini inceleyen Konya Özel Güventaş Lisesi öğrencileri İrem Hira Yuca ve Fatma Nurbanu Turan, bu konuyu mercek altına aldı.
   Yuca, "Enjekte ettiğimiz yerin etrafında çeşitli genişlemeler oluşuyor. Bu genişlemelerin çapı ne kadar büyükse karışım o kadar etkili demektir. Bizim karışımımız 26 milimetre genişlemeye sahip. Beta Hemolitik Streptokok dediğimiz bakteriler, penisilin ile tedavi ediliyor. Penisilin ise 24 milimetre genişletti. Yani karışımımız penisilinden daha etkili. Hem daha pratik hem de doğal" dedi.
 • busra 22.01.2011 tarihinde dedi ki :
  en az antibiyotikler kada tehlikeli olan bebek aşılarında başka koryucu yokmus gibi kullanilan formaldehit maddesi ve suruplarda kullanilan paraben maddesi bunlar kansorejen. ama koruyucu olan urunu korumak icin kullaniliyor peki insani kim koruyacak bunlardan...
  kadim
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
   buglemsena 08.01.2015 tarihinde dedi ki :
   benım 7 aylık bebeğim öksürüyor ne yapmalıyım ıhlAMUR VERIYORUM AMA BAŞKA NELER YAPABILIRIM DOKTORUMUZ ÖKSURUK SURUBU VERDI AMA KULLANMAK ISTEMIYORUM TESEKKUR EDRIM ŞİMDİDE
 • buglemsena 08.01.2015 tarihinde dedi ki :
  benım kızım 7 aylık öksürüğü var ne yapmalıyım doktora goturdum oksuruk surubu verdi ama kullanmak ıstemıyorum ıhlamur verıyorum bal veremıyorum 7 aylık olduğu için lutfen bana önerilerde bulunun :(
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.032 sn.