Ekleyen : busra
Tarih : 2010.12.05 00:00:00
Hastalıklardan korunma kurtulma

Çocukların Tırnak Kesimi Ve Tırnak BatmasıTırnak batması, tırnağın derinin içine girmesi ve orada iltihap oluşması demek. Çoğunlukla tırnağın yanlış kesilmesi yüzünden oluyor, ve dar sağlıksız ayakkabı giymekten.  Tırnak derinin içine doğru kıvrılarak uzayınca deriyi delmeye başlıyor.

Lise yıllarımda ayak baş parmağımda tırnak batması yaşadığımı çok hatırlarım. Çok acı veren bir şey.

Tırnağı yuvarlak ve dipten kesmek yerine, cetvel gibi dümdüz ve biraz mesafe bırarak kesmek gerekiyor. Batan tırnak iltiahaba sebep olmamışsa, bir kaç kez doğru şekilde yani cetvel gibi düz keserseniz yavaş yavaş tırnak düzeliyor ve batmıyor. İltihaba sebep olmuşsa biraz daha uzun sürebilir düzelmesi.

Özellikle de ayak başparmağınınki en çok dikkat edilmesi gereken tırnak. Çocuklarda durum tırnak batması denecek hale gelmese de, tırnağı yuvarlak keserseniz acı veriyor ayakkabının içinde.

Eğer düz kestiğiniz halde düzelmiyorsa sorun uzun süredir devam ediyorsa doktora gitmelisiniz. Tedavi edilemezse tırnağın alınması gibi işlemler yapılması gerekebiliyor. Düzelmezse çeşitli organlarda hastalıklara da sebep olabiliyor.

....................

Tırnak konusunda değinmişken yeni doğanların tırnaklarını kesmeden elinizle koparırsanız sertleşmesini engellemiş olacağınızı hatırlatalım. Yenidoğan tırnağını tırnak makasıyla keserseniz tırnak sertleşiyor, elinizle alamadığınız hale gelince bebekler için üretilmiş çıt çıt makaslarla kesebilirsiniz.

Yorum yazmak için GİRİŞ »
Bunlar da ilginizi çekebilir :
12689
busra 2010.12.06 tarihinde dedi ki :
Büşra Hanım! Yeni doğan bebeklerinin tırnağıyla ilgili ilk kez böyle bir bilgiye sahip oldum. Biraz daha açar mısınız?
Hatice
busra 2010.12.06 tarihinde dedi ki :
sevgili hatica, bebeğin doğunca tecrübe edebilirsin, çocuğun tırnağı çok ince kumaş gibi oluyor. ya da hamur gibi de diyebiliriz :) elinle belli bir doğrultuda çektiğinde rahatlıkla kopuyor.

tırnak makasıyla kesince ise sertleşiyor, kızımda başıma gelmişti :)
büşra k.
busra 2011.01.29 tarihinde dedi ki :
merhaba ben yurt dışında yaşıyorum oğlum 5 aylık ayak baş parmagının tırnagı battı daha doğrusu batmış yeni gördüm iğne ucu kadar kanamış bende anneme sordum dıkkatlıce esınle beraber kesin yoksa canı acır dedı bende esımle kestım ama parmagı kızarmış ve hafif şişmiş ne yapmalıyım dr a goturmemiz gerekebilirmi? tesekkurler
zehra
busra 2011.01.29 tarihinde dedi ki :
Çocuğun tırnağı uzadıkça batan yerin altına küçük bir pamuk sıkıştırın. Pamuğun üstünden uzasın tırnak ete girmesin. Çocukların acı duyma hisleri zayıf olduğu için canı yanmaz korkmayın. Sadece hissettiği için tedirgin olur. Böylece düzelir. İltihap olmadığı sürece dr.a gitmeye gerek yok bence.
büşra k.
Yeni yazılardan haberin olsun
Paylaşmak İstediklerim
Instagramdan Kareler
web tasarım deSen
Her hakkı saklıdır © 2010
Kaynak gösterilerek ve aktif (tıklanabilir) link ile alıntı yapılabilir.
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.

Babasına "İri Cisim" Diyen Genç

5. İyileşiyorum, Değişiyorum...