Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Tv Dizilerini İzleyen Çocuklar Kendini Asıyor

22 Şubat 2011


Yazıyı okumanızdan önce her dizinin yayınlandıktan sonra en az 1 saat içinde internete yüklendiğini hatırlatayım. Dizileri çocuğunuzla birlikte izlemek zorunda değilsiniz. Hiti yüksek çoğu dizi daha Tv'de oynarken kısa bölümler halinde internete yüklenmeye başlıyor. Şiddet, cinayet, aldatma, dram içerikli dizileri çocuğunuz uyuduktan sonra ya da çocuğunuz evde değilken izlemek, çocuğunuza vereceğiniz dağ gibi zararın, sayısız ruh sağlığı problemlerinin ve ahlakî bozulmanın önüne geçmeniz anlamına gelecektir. Unutmayın.

............................................

Sevgili Anne Babalar,

TV dizileri dışında TV'de pek bir şey bulamayınca sadece yetişkinler değil, çocuklar da dizi bağımlısı oldu. Bunun tehlikesi konusunda uzmanlar ne kadar uyarsa da aileler çok ciddiye alıp çocuklarını dizi izlememeleri konusunda pek sınır koymuyorlar.

Merkezimize gelen ailelerin birçoğu küçük çocuklarının dizi bağımlısı olduğunu mutlaka birkaç diziyi kaçırmadan izlediklerini gülümseyerek anlatıyorlar. Merkezimize gelen aileleri bu konuda bilinçlendirme şansımız olurken artık tüm aileleri bu konu uyarmak istiyorum.
Bunun nedeni dizi sahnelerinin sebep olduğu ölümler. Diziler artık "çocuk katili" oldu. Basında bu olayın ilk gündeme gelmesi "Hanımın çiftliği" adlı diziden sonra oldu.

4 Ocak Cuma akşamı kanal D de yayınlanan "Hanımın Çiftliği" adlı dizisindeki asılma sahnesinin bir çocuğun ölümüne sebep olduğunu anlatan haberi okurken sadece bir çocuğun değil, birkaç çocuğun bu sahneden etkilenip bu sahneyi canlandırmaya çalışırken canından olduğunu öğrendim. Bu haberleri okuyunca çok üzüldüm ve aileleri bu konuda bilinçlendirmemin gerekli olduğunu düşündüm.

Çocuklar, dizideki asılma sahnesini izledikten sonra bunu canlandırırken kazayla kendini asıyor!
Bu dizinin sahnesinden bariz etkilenen ilk çocuk Eskişehir'de yaşayan 7 yaşındaki yaşam dolu ilköğretim öğrencisi Azat. İlköğretim 1. sınıf öğrencisi olan Azat karnesi çok başarılı, mutlu bir çocukmuş. Tek olumsuz yönü dizileri çok sever ve her bölümünü kaçırmadan izlermiş. "Hanımın çiftliği" adlı dizinin asma sahnesini de dikkatle izlemiş. Aynı zamanda bu sahne dizinin yayınında da defalarca gösterilmişti. Azat asılmayı bekleyen hükümlü sahnesini izledikten sonra saat 22.00 gibi odasına gitmiş ve o sahneyi canlandırırken ayağı ranzadan kayınca kendini asmış. Bu dizi oyun ölümle sonuçlanmış.

Haber 1:
"Eskişehir'de Çamlıca Mahallesi Mede Sokak'ta meydana gelen olayla ilgili alınan bilgilere göre, Eskişehir Cahit Kural İlköğretim Okulu 1'inci sınıf öğrencisi A.D. kaldığı odadaki iki katlı ranzaya bağladığı kundak ipiyle kendini astı. Odaya girdiğinde oğlunu asılı halde gören anne F.D. ipi kesip A.D'yi yakındaki Özel Ümit Hastanesi'ne götürdü. Acil servisteki doktorların çabasına rağmen A.D. kurtarılamadı. Yakınları A.D'nin yarıyıl karnesinin çok iyi olduğunu ve teşekkür belgesi aldığına işaret ederek şunları anlattı: "Çok zeki biriydi ve hayat doluydu. Günlük tutardı. Günlüğünde karnesindeki notlarının iyi olması nedeniyle babasının kendisine hediyeler aldığını, buna da çok sevindiğini yazmıştı. Televizyon dizilerinin etkisinde kalıp intihar etmiş olabilir" dedi.

Bu konuda biraz daha araştırma yaparken buna benzer olayların sıklığını gördüm. Çocukların yaşına uygun olmayan ölüm ve intihar sahnelerini izleyen çocuklar bunu canlandırırken canından olmuş.

Haber 2: Filistin'de, Beytüllahim kentinin güneyindeki El Firdevs kasabasında yaşayan 12 yaşındaki çocuk, Türk dizisindeki bir sahneyi taklit etmek isterken yanlışlıkla kendini astı.

Haber 3: Ukrayna'ya bağlı, Kırım Özerk Cumhuriyet'inde 10 yaşındaki bir erkek çocuk izlediği şiddet içerikli Japon çizgi filminden etkilenip kendini astı.

Lütfen çocuklarınıza dizi izletmeyin!

Bu olaylar dizi sahnelerin çocuklar için ne denli tehlikeli boyuta ulaştığının acı bir sonuçları. Bu örnekler sadece basına yansıyanlar. Çocukların yaşlarına uygun olmayan filmler, diziler çocukların aklını karıştırıyor, psikolojilerini bozuyor ve hatta canından ediyor. Bu çocukların ailesine sabır diliyorum. Bu haberlerden sonra artık anne babaların bu konuda acil önlemler alması gerektiğini düşünüyorum.

Çocuklarınıza lütfen dizi izletmeyin. Tesadüfen TV de dizi açık kalırsa bile çocukların yaşına uygun olmayan sahnelerde TV kapatın ve kesinlikle izletmeyin.

Çocuklar dizideki sahneleri gerçek algılar ve canlandırmak ister!


Çünkü küçük çocuklarda soyut düşünce gelişmediği için dizideki sahnelerin bir hayal ürünü olduğunu, oyuncuların bunu canlandırdığı algılayamaz. Sahneler çocukların içine işler ve bu sahneleri oyunlarında işler. Hanımın Çiftliği 'indeki asılma sahnesini izleyip ranzada bu oyunu demek isteyen çocuklar bunun acı örnekleri oldu.

Çocuklarınızın izlediklerini, okuduklarını kontrol edin!

Çocuklarınıza izlettiğiniz dizilere, çizgi filmlere çok dikkat etmelisiniz. Sadece TV'deki filmlere değil, çocuklar için yazılan baskılara ve hikaye hitaplarına da dikkat etmelisiniz. Çünkü denetimden geçmeyen bu kitaplarının birçoğu çocuk psikolojisini bilmeyen insanlar tarafından bilinçsizce yazılıyor ve çocuklar için tehlikeli içerikli barındırıyor. Yayın evlerinde denetim diye bir şey yok. Kim parayı basarsa onun kitabını basıp satıyorlar.

Burada anne babalara büyük görev düşüyor. Çocuğunuza izleteceğiniz filmlere, dizilere, okutacağınız görsellere çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde de çocuğunuzun psikolojisi bozulmakla kalmaz, çocuğunuz bu sahneleri ve hikayelerin içeriğini içselleştirerek denemeye çalışırken kendine zarar verir.

Çocuklarınıza yaşına uygun olmayan dizileri izletmemeniz dileğiyle,

Pedagog Sevil Yavuz Gümüş
www.pedagogsevilgumus.com

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
 • busra 23.02.2011 tarihinde dedi ki :
  merhaba 3 yaşında kızım var çizgi film çok izliyor bi zararı varmıdır? Engel oluyorum izletmiyorum bazen bende çalışan bayan olduğum için yetiştiğim kadar ilgilenebiliyorum aydınlatırsanız sevinirim.

  Günlük belli bir sınır koymalısınız. Sitemizde sorunuza cevap olabilecek yazılara bakabilirsiniz. Sorunuzu soru cevap panosunda sorabilir, benzer sorulara verilen cevaplara göz atabilirsiniz.
  SELMA
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.02.2011 tarihinde dedi ki :
  çokşükür tv evimizde çok açılmıyor 5 yaşında oğlum var oda yumurcak tvde belli çizgi filmleri izliyor
  kevser
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • busra 24.02.2011 tarihinde dedi ki :
  Merhaba.. TV den bazen inanın nefret ediyorum. Biri 5 diğeri 9 yaşında iki oğlum var. Evde ikisi sürekli TV kavgasında. Tv izleme saatlerinde anlaşamayınca kapatıyorum ohh. Fakat onlara sürekli müdahil durumundayım .Çalışıyorum sabah büyük oğlum okula gidene kadar haber , diğeri de benten (çizgi film)her sabah aynı kavga.Daha bu sabah yeter artık sabahları tv açılmayacak dedim. tv konusunda anlaşma falan olmuyor çocuklarla.Bu site sayesinde okadar güzel şeylerin farkına vardım ki.. Faydalandım, öğrendim ancak halaa bazı şeylerin eksikliğini yaşıyorum. İnanın çocuklarımızı değil hala kendimizi eğitiyoruz.Sevgiyle kalın...
  günn
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
 • sibelkale 19.04.2013 tarihinde dedi ki :
  Çok önemli bir meseleye değinmişsiniz, teşekkür ederim.Gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir konu, geçenlerde 7 yaşındaki kızım kendi odasında oyarken oturma odasına yanıma geldiği esnada Arka Sokaklar dizisindeki birkaç saniyelik bıçaklama sahnesini gördü çok korktu. "Kızım film o gerçek değil şakacıtan" desemde, o gece içinde bıçaklanma sahnesi olan kabusla uyanıp gece ağlayarak yanıma geldi.. Artık bir iki diziyi onların uyuduğu ya da evde olmadığı zamanlar internetten seyrediyorum hem de reklamsız daha zevkli oluyor.. Diger taraftan akşam daha önemli işlerimle uğraşıyorum 40 dakikalık dizi reklamlarla birlikte 3 saatimize maloluyor, ne gereği var sevdiklerimizden o kadar çok zaman çalmaya.
  Bu yoruma cevap ver. Giriş / Kaydol
HAKKIMDA
Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
busra[at]annenotlari.com
DOST SİTELER
Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
web tasarım ve programlama deSen
0.048 sn.