Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Kristine Barnett

20 Ağustos 2015

Kristine Barnett sadece inanılmaz bir anne değil, hem de einstein'dan daha yüksek IQ'ya sahip inanılmaz bir çocuğun annesi.. onların hikayesini okurken, anneliğin neresindeyim acaba diye sorup duruyorsunuz kendinize. Jakob, otizmle doğmuş bir çocuk. son zamanlarda hayat beni otistik çocuklarla ilgili bir çok bilgiye boğdu ve bunun nedenini açıkçası henüz bilmiyorum. neden karşıma sürekli bu çocuklar çıkıyor,neden onlara özel bir ilgi duyuyorum ,inanın (henüz!) bilmiyorum. tek bildiğim ve ucundan azıcık vâkıf olabildiğim,aile için çok zor olan bu süreç,insanlık için bir hediye. tabiki her hediye gibi kıymetini bilene..

Zor bir süreç ve belki hemen hemen hiç kimse otistik bir çocuğun ana babası olmak istemez. ama onların olağanüstü şekilde çalışan beyinleri karşısında Allah'ın yaratma kudreti ve çeşitliliğindeki gizeme hayran olmamak elde değil. Kristine Barnett'de bu hayranlıkla donatılmış bir anne.. ve ben de ona hayran oldum,itiraf etmeliyim..


Otizm, iyileşmesi mümkün olmayan bir durum. yoğun rehabilitasyon,terapi vs.. bir çok prosedür içeriyor.. çocuğunuz elinizden kayıp giderken ve her an yaşayan bir ölüye dönüşürken siz sadece izliyorsunuz. ya da izlemeyi tercih etmeyi bırakarak savaşa başlıyorsunuz.. Kristine de böyle yapmış;savaşmış..
oğluna iki yaşındayken otizm teşhisi konan Kristine Barnett, oğlunun yapamadıkları yerine, yapabildiği ve yapmak istediği şeylere odaklanarak otizme bakış açısını kökünden değiştirmiş.. ve Allah onun bu çabasını cevapsız bırakmamış..sadece kendi çocuğuna değil,başkalarının çocuklarına da yardımcı olabilmekle onu nasiplendirmiş.. bugün,otistik de olsa bir dahi olan ve Nobel ödülüne aday olması beklenen Jake'in,okuma yazma bile öğrenemez oğlunuz dendiğinde yıkılan annesi değil o. bugün jakob 16 yaşında,hâlâ otistik ve üniversitede kuantum fiziği dersleri veriyor. şaka değil.


Bu süreç kolay ve kendiliğinden olmamış..bir eli yağda bir eli balda olmamış.. süper zengin ve imkanların yağmur gibi yağdığı bir ortamda da olmamış.. üstelik kristine'in jake'le uğraşırken bakmak zorunda olduğu bir hasta çocuğu daha varmış ve 3.ye hamileymiş(110.sayfadayım ve 4. var mı henüz bilmiyorum:) !! oysa çoğumuz, sahip olduğumuz olumsuzluklar ve asla sahip olamadığımız imkanlara yan yan bakar,bir sürü bahane üretir ve anamızı babamızı,devleti,kocamızı,eğitim sistemini,ekonomiyi vs artık (kendimiz hariç!) aklımıza ne gelirse,onu suçlar dururuz..


Kristine barnett'in yolculuğunu kendi kaleminden okuyun derim.. illaki otistik ya da dâhi bir çocuğunuz olması gerekmez. bizler çoğu zaman ,her şeyiyle sağlıklı ve normal çocuklara bakmaya bile üşenir,sızlanır ve vırvırvır konuşup hiç bir şey üretmezken,bakın bakiym alem neler yapıyor..
kitabı online almak için: http://www.kitapyurdu.com/kitap/umut-isigi-amp-annesinin-kaleminden-bir-dahinin-hikayesi/353429.html

Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.044 sn.