Anasayfa | Giriş / Üye Ol
Paylaş

Bizim anladığımız medeniyet öyle bir şey değil

29 Eylül 2015

Vinç kazasının ardından Mina'da izdiham yaşanınca bir kısım medya ve gazeteciler bir Arap ve Suud kötülemesine başladılar yine. Lafı döndürüp dolaştırıp İslam'ın ve bayramın kötülenmesine getirmeye de bayılıyorlar.

Kendi kendilerini tatmin etmeye uğraşıyorlar.

İşte efendim insana ve dünyaya sunduğu imkanlar sebebiyle Avrupa'yı öve öve bitirmeyip, Müslüman aleminin insaniyete hiç bir katkı yapmadığını iddia ediyorlar.

İslam'ın ritüelleri ve hükümleri (biz ona ritüel demeyiz farz deriz) Müslümanların gelişmesine engel oluyormuş. Geri kalmalarına sebep oluyormuş. Hacdaki ritüeller yüzünden insanların başına sadece sıkıntı geliyormuş mesela.

Kıyas yapmak matah birşeyse biz de yapalım. Hacda en çok kargaşaya sebep olan Afrikalıları Avrupa'nın ortasında bir yerden bir yere sevk edecek olsa ne yapar Avrupa mesela. Hayatında hiç çeşme görmemiş, şehir görmemiş, dilini bilmediği orman insanlarının binlercesine nasıl laf anlatır? Bir iki dener, belki de denemez. Sonra başlar polis müdahalesine. (Afrika'nın madenini, canını ciğerini Avrupa'nın sömürdüğünü ve o insanların cehaletinde en büyük paya sahip olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.)

Nitekim Afrikalılar'dan çok daha medenî olan Suriyeli mültecilere neler yapıldığını görüyoruz.

İki bin üç bin insan toplandığında onları polis şiddeti olmadan bir yerden bir yere sevk edemeyen Avrupa'nın medeniyetini bize örnek gösteren gazetecilerin gözüne sokmak lazım. Harem bölgesinde bırakın polis müdahalesini -daha önce detayıyla anlatmıştım- polisin insanlara dokunması dahi yasak. Hele itmesi kakması mevzu bahis bile değil. Erkek polis erkek vatandaşa dokunursa bile yaptırımı var.

Hayatında yüz bin insanı birşey yaparken bir arada görmemiş ancak belki bir futbol tribününde otururken görmüş ya da 2-3 saatlik eylemde bir caddede yürürken görmüş insanlar çıkıp utanmadan ahkam kesiyorlar.

Yüz bin değil, beş yüzbin değil, bir milyon değil, tam 3-4 milyon insan 1-2 gün boyunca aynı alanda aynı şeyleri yapıyor. Bu insanların dilleri farklı, kültürleri anlayışları da farklı.

Böyle insanı dehşete düşüren bir kalabalıkta, ne bir polisin bir insana kötü muamele yaptığını görebiliyorsunuz. Ne de kolundan tutup çektiğini.

Sen gel olanca bedevîliklerine rağmen Suudluların insana değer vermede gelebildikleri bu noktayı görme.

Hatta haberin dahi olmasın. Kendi cehaletini bilgelik san.

Kazalar sebebiyle hemen birşeyleri karalama iştahı kabartmayı fazilet say. Farza olan nefretini kus. Hac ibadetini ölümle özdeşleştirmeye çalış. Bayrama olan antipatini sergile.

Sonra kalk, olanca medenîliklerine rağmen kendi kalabalıklarına jopla vurabilen, gaz sıkabilen, tazyikli su fışkırtan, bunları da kanunlarına bir bir koyan, yeri gelince de kanunen hak olduğunu çığıran Avrupa düzeninin geldiği noktaya hayran ol.

Hayır bizim anladığımız medeniyet böyle bir şey değil. Zorluğu görünce insanlığından taviz verip ters köşe yapmaz. Bu kadar meşakkat olacaksa hac diye bir şey olmayıversin demez.

Hayatı sıkıntısızlık üzerine kurgulamaz. Şartlar ne kadar bunaltıcı olursa olsun, sevgiyi öğütler.

(Saudi army demonstrating the acts of kindness that Islam teaches us.

İnstagram makkahx)

 

Etiketler : hac, umre, ibadet, medeniyet,
Bunlar da ilginizi çekebilir :
Yazıya Yorum Yap Giriş / Kaydol
  HAKKIMDA
  Büşra Karaca, 1981 Edirne doğumlu, MSÜ Mimarlık terk, 2003'te dünya evine girmiş, 2005'te ilk, 2007'de ikinci, 2013'te üçüncü çocuğunu kucağına almış bir annedir. 2008 yılından beri blog tutuyor.
  busra[at]annenotlari.com
  DOST SİTELER
  Bu site annelik ve çocuk eğitimi hakkında genel bilgiler içerir. Siteden yararlanmak profosyonel yardım yerine geçmez. Kendiniz ya da çocuğunuzla ilgili psikolojik ya da fiziksel sağlık problemleriniz varsa, bir uzmandan profesyonel destek alınız.
  web tasarım ve programlama deSen
  0.030 sn.